Entertainment

Žena pomalu umírala, ale její spolubydlící sanitku nezavolal

Pětapadesátiletý Slovák do svého bytu na Českolipsku před dvěma lety přibral i svou krajanku, kterou potkal v Česku. Žena nebyla v nejlepší životní situaci, neměla práci ani sjednané zdravotní pojištění. Muž se však rozhodl o ženu částečně postarat a pomoci ji v nelehké situaci. Nabídl Slovence, že by mohla být jeho spolubydlící. „Zatímco on pracoval a měl pravidelný finanční příjem, ona, žena středního věku, nebyla v Česku nikde zaměstnaná a neměla u nás sjednané zdravotní pojištění. Potom, co jí nabídl bydlení, se starala o domácnost a on zase zajišťoval to, aby na její chod měli peníze,“ uvedla k případu policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ránu Slovák léčil peroxidem 

Jenže letos v únoru, po bezmála dvou letech společného bydlení, se v harmonické domácnosti objevil problém. Žena doma nešťastně upadla a utrpěla otevřenou zlomeninu krčku ramene. I přes velkou bolest ale nikdo ze členů domácnosti zranění neřešil. „Ačkoliv se jednalo o velmi bolestivé zranění, ze kterého jí trčely ven kosti, lékaře nekontaktovala a neudělal to ani její spolubydlící, kterému zhruba tři týdny před očima chřadla,“ přiblížila Baláková.

Otevřená zlomenina Slovence začala hnisat a ženin zdravotní stav se stále zhoršoval. V posledních dnech žena nemohla ani vstát z postele nebo jíst. Ani přesto však Slovák záchrannou službu nezavolal.  „Muž ji léčil podáváním léků na bolest a ránu jí dezinfikoval peroxidem. Živou ji naposledy viděl 16. března před odchodem na noční směnu do práce. Když se následující ráno vrátil z práce domů, už nežila,“ popsala mluvčí. Teprve potom muž kontaktoval tísňovou linku 112.

Bál se, že bude platit

Žena zemřela v důsledku neposkytnuté odborné lékařské pomoci. Rovněž se u ní rozvinul septický šok, který v souvislosti s dalšími nepříznivými faktory vedl k její smrti.

Důvod, proč muž nechtěl zraněné ženě zavolat odbornou pomoc, policii šokoval. „Dříve to neudělal prý proto, že jeho spolubydlící neměla v Česku zdravotní pojištění a on se bál toho, že by musel výjezd zdravotnické záchranné služby platit za ni,“ doplnila Baláková.

Až dva roky za mřížemi

Podle záchranářů se Slovák ale přepočítal. V případě, že by měla sjednané zdravotní pojištění v jakékoliv ze členských zemí Evropské unie, výjezd záchranné služby by byl placen z pojištění v dané zemi. Smrti spolubydlící tak mohl muž předejít. Podle policie obviněnému hrozí až dva roky za mřížemi.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close