Entertainment

Zelenskyj věří v budoucnost: Situace na jihu je podle něj ale složitá

Situace na jihu Ukrajiny a v oblasti Donbasu zůstává mimořádně obtížná, prohlásil dnes ve videoprojevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že Rusko posiluje své pozice u obléhaného přístavního města Mariupol.

„Čekají nás bitvy. Stále musíme ujít velmi obtížnou cestu, abychom získali vše, co chceme,“ uvedl Zelenskyj. „Ať se stane cokoli, všichni musíme myslet na budoucnost, na to, jaká bude Ukrajina po této válce, jaké budou naše životy, protože je to boj o naši budoucnost,“ dodal podle serveru Kyiv Independent prezident.

Moskva v úterý oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země. Ruské ministerstvo obrany zároveň určilo za nový cíl „osvobození“ Donbasu na východě. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes prohlásil, že ruské ozbrojené síly se nyní pokoušejí přeskupit, doplnit zásoby a posílit svou ofenzivu v oblasti Donbasu.

Do strategicky položeného Mariupolu míří konvoj 45 autobusů s humanitární pomocí, které mají následně z obléhaného města evakuovat civilisty. Jihoukrajinské město na začátku tohoto měsíce obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují.


Rusko přesouvá některé své vojenské složky z Gruzie, aby posílilo invazi na Ukrajině – ve čtvrtek to měla oznámit britská rozvědka. Jedná se o 1200-2000 vojáků. Naznačuje to, že Rusko utrpělo neočekávané ztráty, které teď musí kompenzovat.


„Vidím, že se Ruské jednotky přeskupují, reorganizují a myslím si, že se brzy pokusí obklíčit ukrajinské síly – a to zejména v regionu kolem Donbasu,“ varoval v živém přenosu CNN polský premiér Morawiecki.

 


Láska kvete i uprostřed války. Člen národní gardy požádal svou dívku – rovněž členku národní gardy – o ruku přímo u jednoho z checkpointů. Před jejím příjezdem dokonce s pugétem růží čekal v jednom ze zákopů. 

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close