Entertainment

Z domova jen na zvláštní povolení: Ukrajina zavedla nová pravidla pro muže v branném věku

Kontroly pohybu osob se nyní odehrávají především na hranicích mezi správními oblastmi a na kontrolních stanovištích na okrajích měst.

Během krátké doby komentovaly příspěvek generálního štábu stovky rozhořčených Ukrajinců, přičemž někteří nařkli ministerstvo z „idiocie“, uvedla agentura DPA. Nařízení podle nich podpoří korupci na okresních vojenských úřadech. Další dávají najevo obavy z ještě většího hospodářského chaosu, který by toto opatření mohlo způsobit.

Mnoho Ukrajinců nežije v místě svého trvalého bydliště. Po zahájení ruské invaze 24. února navíc uprchly desítky tisíc můžu do bezpečnějších oblastí na západě země. Armáda se pro ně nyní chystá vydávat zvláštní povolení.

Žádnou paniku

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina sdělil, že opatření je nutné z důvodu evidence „mobilizačních zdrojů“ pro případ, kdy je bude nutné aktivovat. Odmítl také názory, že nutnost obstarávání povolení povede ke korupci.

„Žádnou paniku,“ řekl. Dodal, že opatření je navrženo tak, aby zachovalo rovnováhu mezi právem na volný pohyb osob a nutností mít pod kontrolou „mobilizační prostředky“.

Zákaz vycestovat z Ukrajiny platí pro muže v branném věku už od zahájení ruské invaze 24. února. Pohraniční stráž přesto pravidelně zadržuje Ukrajince, kteří se snaží nelegálně překročit hranice směrem do Moldavska nebo sousedních zemí Evropské unie. V květnu prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil o tom, že zemi brání přibližně 700.000 Ukrajinců v armádě, národní gardě, pohraniční stráži a policii.


Rusko od zahájení invaze na Ukrajinu přišlo o 115.000 vojáků, součet zahrnuje mrtvé i zraněné. Podle serveru RBK-Ukrajina to na dnešním briefingu uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Informace ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

„Ztráty armády Ruska za 132 dní války činí 115.000 mrtvých a zraněných. Armádní jednotky ztratily na 36.000 a soukromé vojenské společnosti až 12.000 lidí. Ostatní jsou zranění,“ uvedl Podoljak. Vojsku proruských separatistů na Donbasu podle něj „zbývá 25 až 35 procent živé síly“.


Finsko zabavilo téměř 900 ruských nákladních železničních vagonů. Železniční vagony jsou ve vlastnictví společností, které jsou přímo nebo prostřednictvím svých akcionářů postiženy sankcemi EU. Ruské úřady se k tomu nevyjádřily.


Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil dnes generální štáb ukrajinské armády. Ministerstvo obrany po kritice uklidňuje obyvatele, že není důvod k panice. Na základě zákona o povinné vojenské službě z roku 1992 potřebují muži ve věku od 18 do 60 let v době války k opuštění místa svého trvalého bydliště povolení od příslušného okresního vojenského úřadu.

Kontroly pohybu osob se nyní odehrávají především na hranicích mezi správními oblastmi a na kontrolních stanovištích na okrajích měst.

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close