Entertainment

Vláda pustí neočkované do hospod i služeb. Po rozhodnutí soudu změní pravidla

Fiala řekl, že kabinet nerozhodl pod tlakem soudního verdiktu, ale na základě doporučení odborníků. „Rozhodnutí soudu to pouze o několik dní urychlilo. Nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie naší vlády v boji s covidem,“ konstatoval premiér.

V platnosti podle něj zůstane povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách. „Podle odborníků se ukazuje jako vysoce efektivní a zároveň je minimálně omezující,“ řekl. I nadále bude platit také omezení počtu účastníků na hromadných akcích, doplnil Fiala. Vláda ani po rozvolnění opatření neočekává zvýšení tlaku na nemocnice nebo omezení dostupnosti služeb.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že od 9. února může kdokoliv do jakéhokoliv zařízení bez certifikátu. „Říkal jsem, že nejpozději začátkem března oznámím omezení opatření, nakonec jsme s odborníky dospěli k tomu, že to můžeme udělat daleko dříve v postupném režimu. První krok je vypnutí certifikátů, další je ukončení plošného testování,“ řekl. Kabinet už dnes dříve oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru.

Správní soud opatření zrušil

Nejvyšší správní soud zrušil mimořádné opatření, které vláda schválila na konci roku. Pandemický zákon (ten v současné době platný) podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen za situace, kdy ohniskem choroby je celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. Ministerstvo však v odůvodnění opatření s takovou argumentací nepřišlo.

Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. „Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl Mikeš. Ministerstvo buď může prokazovat, že situace je extrémně špatná a celá země je ohnisko covidu-19, anebo by musela vláda vyhlásit nouzový stav a regulaci restaurací a hotelů zajistit krizovým opatřením.

Pokud si účastníci řízení vyzvednou rozsudek během dneška, nabude účinnost příští týden ve středu o půlnoci.

Rušení může být větší

Aktuálně platným opatřením, které se týká řady dalších oblastí maloobchodu a služeb, se soud zabýval na podnět ženy z Brna. Vyhověl jen některým jejím argumentům. Nelze však vyloučit, že v budoucnu škrtne také další části opatření, obdržel asi deset jiných návrhů. „Minimálně jeden jde velmi podrobně do odborných podkladů, ze kterých ministerstvo zdravotnictví vycházelo. Nemůžu tedy vyloučit, že rozsah zrušení opatření bude ještě větší,“ doplnil Mikeš. Prozatím zůstává v platnosti třeba regulace obchodních center, kadeřnictví nebo bazénů, kde lze opatření založit na pandemickém zákoně.

Z rozsudku také vyplývá, že cílem nynějších ministerských opatření nemá být nepřímé nucení lidí k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ řekl Mikeš.

Hoteliéři: Satisfakce, ale podnikání to nepomůže

Asociace hotelů a restaurací (AHR) nepředpokládá, že vláda zruší současná opatření, měla by ale vrátit alespoň možnost prokázat se negativním testem. ČTK to dnes řekl prezident asociace Václav Stárek. 

AHR musí odůvodnění soudu detailně prostudovat, nutné je také počkat na reakci ministrů. „Již dříve jsme uváděli, že tímto omezením chce vláda spíše přivést lidi k očkování,“ uvedl Stárek. Nejvyšší správní soud už několikrát vyhověl podnětům proti vládním opatřením. Stárek upozornil, že to bylo vždy se zpožděním a v době, kdy platilo nové nařízení, tedy fakticky nebylo co rušit. „Pro podnikatele je to spíše satisfakce, že vláda jedná nezákonně, podnikání to ale nepomůže. Ministři by se měli poučit a podobná rozhodnutí nevydávat,“ řekl Stárek.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close