Entertainment

Vánoční trhy na Václavském náměstí podle policie obchází opatření

Případů, kdy trhy pokračují i po zákazu v jiné podobě, se po zákazu objevilo více. V Mostě například pokračují jako farmářské zimní trhy. Na Václavském náměstí se zase jedná od začátku o kulturní akci, což potvrdil i mluvčí radnice. Akce se jmenuje „Václavské Vánoce“ a denně tu probíhají koncerty.

Svařák i vánoční prasátko

Jsou tu ale i stánky se zbožím, které se nijak zvlášť neliší od těch, co chtěli prodávat trhovci na Staroměstském náměstí nebo Náměstí Míru, kteří museli ze dne na den zavřít a svařák vylévali do kanálu. Na Václaváku si ho ale mohou lidé dopřát dodnes, akorát pouze v uzavíratelném kelímku. Vládní opatření totiž zakázalo konzumaci alkoholu na veřejnosti, i když ne každý to zde dodržuje. Koupit si tu mohou i třeba „tradiční“ vánoční Zlaté prasátko pro štěstí.

Organizátoři těchto trhů podle svého vyjádření postup konzultovali s policisty, strážníky, městskou částí i magistrátem.  Akci podpořil i starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), který stejně jako většina pražských politiků rozhodnutí vlády kritizoval jako nesmyslné. Městská část ji také spolupořádá a má i charitativní rozměr, prodávají se tu výrobky například z chráněných dílen. „Malí prodejci u nás na Praze 1 i nadále prodávají ve stáncích v režimu kulturních akcí při dodržování všech hygienických opatření. Na takové akci může být maximálně 100 lidí dodržující bezpečné rozestupy,“ napsal starosta na sociální síti v době, kdy vláda zákaz oznámila.

Podobnou akci chtěl pořádat i magistrát na Mariánském náměstí přímo před budovou radnice, kde se měly prodávat také produkty různých neziskových organizací, ty ale po rozhodnutí vlády vůbec neotevřely.

Porušují opatření?

Přestože podle organizátorů je vše v pořádku, policisté na to mají jiný názor. „Podle našeho závěru dochází na Václavském náměstí k obcházení vládního nařízení v souvislosti s provozováním vánočních trhů. Věc jsme zdokumentovali a oznámili správnímu orgánu,“ uvedl pro Blesk policejní mluvčí Jan Daněk. Celá akce tedy může skončit i pokutou.

Trhy organizuje spolek Sdružení nového města pražského. Jeho manažerka Monika Vlková o tom, že by se jimi zabývala policie, nic neví. „Kulturní akce Václavské Vánoce probíhá v souladu s legislativou i aktuálně platnými nařízeními,“ sdělila Blesku. 

Pomoc od magistrátu

Pražský magistrát hned po zrušení trhů oznámil, že chce pomoci lidem, kteří své zboží nemůžou prodávat. Radní rozhodli, že odkoupí od trhovců část sortimentu. Připraveno bude 3257 vánočních balíčků, za které město vydá 814 250 Kč. Dárky pak dostanou klienti a zaměstnanci sociálních zařízení nebo lékaři. „Většina prodejců z vánočních a adventních trhů je nyní bez cash-flow. Nakoupila, vyrobila zboží, zainvestovala do pronájmu stánků a nyní se ocitli bez příjmů. Je potřeba, aby hlavní město nabídlo určitou formu podpory,“ řekl k tomu radní Jan Chabr (TOP 09).
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close