Entertainment

Válka v Jemenu: 2000 mrtvých dětských vojáků

„Děti jsou instruovány, aby vykřikovaly húsíjské heslo “smrt Americe, smrt Izraeli, prokletí Židům, vítězství islámu’,“ uvádí zpráva čtyřčlenného panelu odborníků OSN.

„V jednom táboře se děti už od věku sedmi let učily čistit zbraně a vyhýbat raketám,“ dodali experti.

Panel dále uvádí, že získal seznam, na němž figuruje 1406 dětí rekrutovaných Húsíi, které zemřely na bojištích v roce 2020, a dalších 562 dětí zabitých v bojích v období od ledna do května loňského roku. „Jejich věk se pohyboval od 10 do 17 let,“ podotkl panel.

Odborníci OSN vyzvali všechny strany konfliktu, aby „nevyužívaly školy, letní tábory a mešity k verbování dětí“, a doporučili uvalení sankcí na všechny, kdo budou děti rekrutovat.

Odborná komise ve své 300stránkové zprávě dále mimo jiné konstatuje, že porušování mezinárodního humanitárního práva je v jemenském konfliktu „spíše normou než výjimkou“, a zmiňuje kupříkladu mučení lidí, svévolné zatýkání, zadržování nebo vynucené mizení lidí.

Ve válce bylo dosud zabito více než 10.000 dětí, upozornila britská stanice BBC na svém webu. Kvůli bojům podle ní zemřely také desítky tisíc dospělých, miliony lidí byly vysídleny a ocitly se na pokraji hladomoru.

Válka v nejchudší zemi arabského světa vypukla poté, co se šíitští povstalci Húsíové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. O rok později se do konfliktu zapojila koalice vedená Saúdskou Arábií, která podporuje odstavený kabinet.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close