Entertainment

Sněmovna: Pandemický zákon a boj o něj. Zablokují poslanci Válkův plán?

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi řeší novelu pandemického zákona. Původně se měli poslanci novelou zabývat již v minulém týdnu, hnutí SPD ale projednávání posunulo díky vetu.

Novelizace se bude schvalovat ve stavu legislativní nouze, tedy ve zrychleném procesu. Poslanci rokovali nad tím, jestli je takové projednávání zapotřebí, dlouhých 10 hodin, především kvůli obstrukcím ze strany opoziční SPD. Bezprostředně poté si SPD vyžádalo pauzu na jednání klubu. V obstrukcích pokračuje i po pauze. Ani po půlnoci poslanci ještě neměli schválený program schůze, natož aby se dostali k samotnému zákonu.

A třeba poslanec STAN Petr Letocha se na jednání vybavil spacákem.


Debaty se u legislativní nouze zasekly. Podle opozice nemá vláda právo na to legislativní nouzi zneužívat k protlačení novely, kterou je zapotřebí pořádně probrat.  Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pak novelu pandemického zákona nazvala „alternativním nouzovým stavem v horším formátu“. 

Schillerová: Legislativní paskvil

Hnutí ANO se na jednání klubu dohodlo, že zákon stejně jako SPD nepodpoří. Předsedkyně Alena Schillerová to uvedla ráno před zahájením schůze. „Domníváme se, že do Sněmovny dorazil legislativní paskvil, který máme navíc schválit pod časovým tlakem ve stavu legislativní nouze,“ uvedla jeden z důvodů. Dodala, že je také vidět, jak zákon rozděluje společnost, a proto by měl být schválen v řádném legislativním procesu.

Pandemický zákon se stihne projednat, věří Válek. Právník zmínil obavu z karanténních SMS

Výhrady má ANO i k zákonu samotnému. „Je to nedodělek. Hlavní výhrada je časové omezení, byť náš pozměňovací návrh to řeší,“ řekla dále Schillerová s tím, že další výhrady má opoziční strana i k rozšířením kompetencí bez kontroly parlamentu či k nedořešeným kompenzacím. Podle opozice jsou na pováženou i vysoké pokuty za nedodržování opatření. Částky upravují a razantně snižují v pozměňovacím návrhu od předkladatelky a poslankyně Evy Decroix (ODS). 

Pandemický zákon byl vyhlášen loni v únoru s dobou účinnosti na jeden rok. Pokud by se jeho novelizace nestihla do 28. února, od 1. března by v Česku končila většina opatření, jež jsou díky němu v oběhu, jak opakovaně upozorňuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Potřebujeme ho,“ míní Válek a opřel se do SPD. Fiala mluví jasně

Válka během úterní schůze pobouřilo jednání předsedy SPD Tomio Okamury. Na twitteru poznamenal, že si šéf SDP „plete komoru s vlastním šapitó“. Na twitteru zdůraznil, že novelizaci potřebujeme, jinak „padnou opatření brzdící pandemii včetně kompenzačních programů.“ 

Předseda SPD si totiž už na začátku jednání v půl jedenácté vzal slovo díky přednostnímu právu. Po hodině jeho řeči jej přerušila předsedající Věra Kovářová (STAN), která jej upozornila, aby mluvil k věci a k projednávanému bodu – a tedy k hlasování o tom, zdali je nadále zapotřebí stav legislativní nouze. Předseda SPD to odmítl s tím, že se na něj jako na řečníka s přednostním právem tato omezení nevztahují. Okamura nakonec hovořil více jak 3 hodiny. 

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má opozice na svůj postup, včetně obstrukcí, nárok. Vládní strany ale udělají vše pro to, aby návrh schválily. „Neupírám opozici prostředky a možnosti, které má. Současně říkám, že my uděláme vše pro to, aby návrh schválen byl,“ uvedl předseda vlády na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu. Novela zákona podle něj umožní „jemně reagovat“ na vývoj epidemie bez nutnosti využití nouzového stavu či zastavování celé společnosti, které si nikdo nepřeje.

Podle poslance Patrika Nachera (ANO) je problémem, že se na program dostaly dvě tak citlivá témata, která „jsou červeným hadrem pro opozici“. Sám má k pandemickému zákonu několik právních připomínek, které ale ještě neměl šanci vůbec přednést. „Byl bych proto, aby vznikla nějaká rozumná dohoda mezi koalicí a opozicí, ale když tu jsou dva zákony, které vzbuzují takové emoce, tak tu ten prostor, že jsme schopni se nějak domluvit, tu nebyl, bohužel,“ komentoval dosavadní jednání pro Blesk Zprávy. 

Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Předseda SPD Tomio Okamura, v pozadí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) (1.2.2022) Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Předseda SPD Tomio Okamura, v pozadí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) (1.2.2022) | ČTK / Šulová Kateřina

Šéf frakce SPD dále neprosadil přerušení schůze do srpna. Dolní komora přijala hlasy koaličních poslanců protinávrh předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného, podle kterého byla schůze přerušena na zhruba dvě minuty.

Útoky na policisty

Proti pandemickému zákonu se simultálně vede i série demonstrací, které zorganizovala iniciativa Chcípl pes. Jedna se koná i dnes u sídla dolní komory na pražském Malostranském náměstí. Protestující přinesli i několik šibenic, kde symbolicky pověsili svobodu. 

Policie informovala na twitteru, že se podle jejich odhadů protestů účastní 1500 lidí. Šest osob policie zadržela poté, co na přítomné muže zákona zaútočili, jak informoval mluvčí pražské policie ČTK. Jeden policista je raněný. „Později jsme zajistili ještě jednoho muže, který použil pyrotechniku,“ uvádí dále na twitteru PČR. 

 

 

Koronavirus v Česku: Protest iniciativy Chcípl pes proti pandemickému zákonu (1.2.2022) Koronavirus v Česku: Protest iniciativy Chcípl pes proti pandemickému zákonu (1.2.2022) | ČTK / Říhová Michaela

Ředitelské volno ze zákona i moc hejtmanů

Stále se nedostalo na písemné pozměňovací návrhy, které lze najít na stránkách dolní komory. Jeden z nich, od poslance Jana Hrnčíře (SPD), uvádí, že cílem jeho pozměňovacího návrhu je: „Zrušení tzv. ,pandemického zákona‘, který se vzhledem k vývoji onemocnění COVID-19 stal nadbytečným.“

Ačkoliv je opravdu otázkou, jaká bude epidemiologická situace na konci měsíce, nyní je v rozpuku vlna způsobená variantou omikron. Padlo i několik rekordů, například minulou středu odhalily laboratoře 54 tisíc nově nakažených. Naštěstí se dramaticky nezvyšuje počet kritických a vážných případů. 

Další z pozměňovacích návrhů je z pera ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka (STAN). Do zákona by se podle něj měl zahrnout i doposud „jen“ vládní návrh zákona o možnosti vyhlášení mimořádného ředitelského volna či vyhlášení distanční výuky kvůli epidemii covid-19. „Tyto dva návrhy spolu úzce souvisí, je tak vhodnější je vytvořit jako jeden návrh novely zákona,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Vědci z Wu-chanu objevili smrtelnější koronavirus! Máme se bát? Prymula se diví

Dalším písemným návrhem je i zakotvení větší moci hejtmanů v případě, že dojde k ohrožení kraje kvůli epidemické situaci. V současnosti totiž nemají šéfové krajů moc šancí, jak případně covid-19 kočírovat bez nouzového stavu.

„Hejtmani nemají pravomoci, které by jim umožňovaly řídit epidemii. Upozorňujeme na to od začátku. Epidemická opatření dělá ministerstvo a hygiena. Pokud by se vláda s opozicí nedohodla, tak to opravdu není na to, abychom to zase zachraňovali jiným institutem. Od toho jsme chtěli, aby parlament přijal zákonnou legislativu, která by umožňovala stát řídit v takovéto situaci,“ komentoval již dříve současné hádky kolem pandemického zákona pro Blesk Zprávy hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).

Nyní bude hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák (ANO) přednášet návrh, jenž by tyto pravomoce přeci jenom trošku zlepšil. „Pro zlepšení spolupráce navrhuji, aby hejtman kraje byl oprávněn vyzvat příslušnou krajskou hygienickou stanici kraje k vyhlášení mimořádného opatření, a to po projednání v krizovém štábu. Krajská hygienická stanice by byla povinna takový návrh projednat,“ uvádí se v písemném návrhu.

Pekarová a Vystrčil v Bruselu: Se šéfkou eurokomise řešili tvrdé ruské sankce i jádro

Celkově by se pak měla podle novely zlepšit pozice krajských hygien v případě, že se Česká republika bude potýkat s krizí týkající se onemocnění covid-19.

Vedle toho novela obsahuje zákonnou oporu pro zasílání karanténních SMS a e-mailů, dále obsahuje rozšířenější seznam vyhlašování restrikcí a nově by zákon dal i rozšířenější možnosti opatření pro ministerstvo vnitra a obrany – nejnovější pozměňovací návrh ale pravomoc pro ministerstva škrtá. Pandemický zákon by nabyl účinnosti den po vyhlášení, končil by s koncem letošního roku.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close