Entertainment

Situace na Ukrajině ONLINE: Invaze může přijít kdykoliv, varují USA

Napětí na Ukrajině se stupňuje, vojenská ofenzíva ze strany Ruska je podle Bílého domu na spadnutí, spekuluje se, že režim prezidenta Vladimira Putina udeří příští týden ve středu. Česko v reakci na vývoj varuje před cestami na Ukrajinu a do Běloruska, velvyslanectví zároveň opustí rodiny diplomatů. Ambasádu už evakuují Spojené státy. Poblíž hranic s Ukrajinou Rusové shromáždili asi už 130 tisíc vojáků. Situaci sledujeme na Blesk.cz v podrobné online reportáži.

  • Rusko shromáždilo poblíž ukrajinských hranic už asi 130 tisíc vojáků, přibližně dvě třetiny celé armády
  • O možné ruské invazi se hovoří týdny, americké zdroje tvrdí, že přijde v nejbližších dnech
  • Západ stahuje z Ukrajiny diplomaty a vyzývá své občany, aby do země nejezdili

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online zpravodajství věnujete. Vše, co se týká napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, budeme sledovat zase od nedělního rána.

Možnost rozsáhlé války na Ukrajině je děsivá. Pokud tam Rusko skutečně vpadne, tisíce lidí by zemřely, daleko víc by jich prchalo. Hospodářské škody by byly vážné, ty humanitární přímo devastující. Přesto Rusko nadále posiluje svou vojenskou přítomnost u hranic, zatímco Západ dál hrozí vážnými důsledky, pokud vojska překročí hranici. Je tu vůbec šance na diplomatické řešení této konfrontace, trvalé a mírové?

Tohle je pět možných scénářů dalšího vývoje.

Vybydlenou zónou v okolí vybuchlé jaderné elektrárny Černobyl by ruské tanky projely jako nůž máslem, obávají se ukrajinští stratégové. Posílají tam proto tisíce vojáků a prázdné město využívají k výcviku.

Podívejte se, jak výcvik vypadá

Seznam zemí, které nedoporučují cesty na Ukrajinu, rozšířila v sobotu i Francie. „V souvislosti s napětím, které vytváří koncentrace ruských jednotek na hranicích Ukrajiny, se doporučuje zvýšená ostražitost,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na svém webu. 

Americká hysterie ohledně Ukrajiny dosáhla svého vrcholu, reagoval na telefonát prezidentů Joea Bidena s Vladimirem Putinem poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov. Rusko od Západu požaduje bezpečnostní záruky, včetně příslibu, že NATO mezi své členy nepřijme Ukrajinu. Prezidenti se podle Ušakova shodli, že budou i nadále “v kontaktu na všech úrovních”, citovala z Ušakovova prohlášení agentura AFP.

Švédsko se připojilo k zemím, které vyzývají své občany, aby opustili Ukrajinu, informuje CNN. “Vzhledem k vážné a nepředvídatelné bezpečnostní situaci na Ukrajině a v jejím bezprostředním okolí se dnes ministerstvo zahraničních věcí rozhodlo varovat před všemi cestami na Ukrajinu a vyzývá všechny Švédy, kteří jsou na Ukrajině, aby zemi opustili,” uvedla ministryně zahraničí Ann Lindeová. v tweetu.

 

Ukrajinská armáda se té ruské nemůže rovnat, v tom se shoduje většina vojenských expertů, nicméně Ukrajina na tom rozhodně není tak špatně jako v roce 2014, kdy Rusové při anexi Krymu doslova převálcovali ukrajinské vojáky. Ukrajina od té doby výrazně vylepšila své obranné schopnosti – dosáhla toho s více než malou pomocí zemí NATO.

Podívejte se na podrobné srovnání vybavení obou armád.

O tom, že Rusko chystá úder na Ukrajinu ve středu 16. února, informují další média. První s tímto datem přišel s odkazem na své zdroje německý Spiegel. Uvedl to ve své zprávě také server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy. 

Podobně se vyjadřují i některé další zpravodajské servery. The Wall Steet Journal napsal, že USA sdělily spojencům, že Rusko by mohlo zaútočit ve středu, i když bezpečnostní poradce Jake Sullivan řekl pouze to, že invaze by mohla začít ještě v době konání zimních olympijských her v Pekingu. Do pátku se mnozí američtí představitelé a externí analytici domnívali, že pokud by ruský prezident Vladimir Putin invazi nařídil, mohl by počkat až po ukončení her z úcty k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Maďarský premiér Viktor Orbán se při startu kampaně před parlamentními vobami vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Ruskem a Západem kolem Ukrajiny. Důležité je podle něj vyhnout se válce, Maďarsko má ale pro případ jejího vypuknutí připravený “akční plán”. V případě rusko-ukrajinské války by podle předsedy vlády hrozilo, že by do Maďarska přišly “stovky tisíc či dokonce miliony” uprchlíků z Ukrajiny, kteří by “od základů změnili” maďarskou politickou a ekonomickou situaci.

Jestliže Rusko napadne Ukrajinu, bude následovat rozhodná a rychlá odpověď, řekl podle Bílého domu během dnešního telefonického rozhovoru americký prezident Joe Biden svému ruského protějšku Vladimiru Putinovi. Ruská invaze by s sebou podle Bidena přinesla “rozsáhlé lidské utrpení”. Spojené státy jsou ale připravené na diplomacii a “další možné scénáře”, citoval Bidena v prohlášení Bílý dům.

Nizozemská letecká společnost KLM s „okamžitou platností“ přestane létat na Ukrajinu, uvedla CNN. Let KLM, který měl v sobotu večer přistát v hlavním městě Kyjevě, byl zrušen. Letouny KLM nebudou létat ani  přes ukrajinský vzdušný prostor. Nizozemská vláda varovala své občany před cestami na Ukrajinu už v pátek.

Telefonát mezi americkým prezidentem Joe Bidenem a ruskou havou státu Vladimirem Putinem skončil. Podle CNN spolu státníci mluvili zhruba hodinu.

 Ruské námořní plavidlo zahnalo americkou ponorku, která se pohybovala v ruských vodách Tichého oceánu. Ponorka ignorovala ruský rozkaz k vynoření, uvedla dnes agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Washington se zatím k incidentu nevyjádřil. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté kvůli krizi kolem Ukrajiny.

Podle agentury RIA Novosti si ruské ministerstvo v reakci na incident předvolalo amerického vojenského přidělence, kterému si na chování ponorky stěžovalo.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v pondělí zasedne vláda, která bude o situaci jednat. Vláda má podle Rakušana připravená řešení pro případné zhoršení bezpečnostní situace. Ministr označil současnou hrozbu za zřejmě nejvážnější ohrožení míru v Evropě od druhé světové války. Věří nicméně, že situaci se podaří vyřešit diplomaticky. “Stále doufáme, že se řinčí zbraněmi, ale k samotné agresi nedojde,” řekl Rakušan.

Prezident USA Joe Biden zahájil telefonát se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Diskutují spolu o vyostřené situaci kolem Ukrajiny.

 Více než tři desítky ruských plavidel zahájily cvičení v Černém moři, ohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany. Do manévrů se podle něj zapojí také letectvo a pobřežní obrana, která má cvičit obranu Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krym. “V různých etapách cvičení lodní uskupení a jednotky pobřežních vojsk a námořního letectva provedou také raketové a dělostřelecké střelby a bombardování cílů na moři, pobřeží a ve vzduchu,” uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax. “Cílem cvičení je obrana pobřeží Krymu, základen Černomořské flotily a také hospodářských objektů, námořních tras a oblastí ekonomické činnosti před možným vojenským ohrožením ze strany předpokládaného protivníka,” dodali vojáci.

Ruské lodě vypluly ze Sevastopolu a Novorossijska, cvičení řídí velitel Černomořské flotily, admirál Igor Osipov.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes během telefonátu svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi řekl, že “upřímný dialog není slučitelný s vyostřováním napětí” na hranici s Ukrajinou. Informoval o tom Elysejský palác. Telefonát trval téměř 90 minut.

Jak dále uvedl úřad francouzského prezidenta, Macron a Putin navázali na debatu, kterou vedli během nedávné návštěvy francouzského prezidenta v Moskvě. Během telefonátu spolu oba státníci diskutovali o dodržování minských dohod, jejichž cílem je ukončit boje na východní Ukrajině, a o otázkách bezpečnosti a stability v Evropě.

Slovenské ministerstvo zahraničí doporučilo obyvatelům země, aby necestovali na Ukrajinu. Velvyslanectví v Kyjevě a generální konzulát v Užhorodu opustí rodinní příslušníci vyslaných pracovníků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Juraj Tomaga. Podobný krok jako Bratislava oznámila také Česká republika, a to v souvislosti se stupňováním hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině.

“Rozhodnutí resortu diplomacie se opírá o vyhodnocení nejaktuálnějších sdílených zpravodajských informací, které hovoří o dalším zhoršování bezpečnostního prostředí a eskalaci napětí,” uvedl Tomaga po jednání krizového štábu slovenského ministerstva zahraničí.

Spojené státy se rozhodly stáhnout z Ukrajiny 160 členů floridské národní gardy, kteří pomáhali s výcvikem ukrajinských vojáků. Oznámil to dnes podle agentury DPA mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. Upozornil, že rozhodnutí neznamená změnu v odhodlání USA podporovat ukrajinskou armádu.

Bidenův telefonický rozhovor s Putinem bude prvním telefonátem této prezidentské dvojice od konce prosince. Uskuteční se v 17 hodin našeho času.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo tím obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. 

Kdyby nastala eskalace napětí na Ukrajině, je Česko připraveno dostat ze země své občany do bezpečí, řekl dnes v Kolíně ministr vnitra Vít Rakušan.

Velvyslanectví ČR v Kyjevě opustí rodinní příslušníci pracovníků, jinak bude fungovat i nadále. V případě zhoršení situace MZV přijme další opatření.

Ministerstvo zahraničí kvůli stupňování hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině varuje před cestami na Ukrajinu a do Běloruska. Čechům, kteří tam jsou, doporučuje zvážit opuštění těchto zemí.

Úřad to sdělil v dnešní tiskové zprávě po jednání pracovní skupiny k vyhodnocení bezpečnostní situace ve východní Evropě.

Jednání na nejvyšší úrovni proběhlo v minulých týdnech mnoho, představitelé nejsilnějších zemí NATO a Evropské unie jezdí jednat do Moskvy, Kyjeva i mezi sebou. „Rozhodně věříme, že stále je prostor pro diplomacii,“ řekl v rozhovoru s BBC ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov. 

Jenže ruské požadavky přijdou severoatlantické alianci i Ukrajině přehnané. A tak zatím ze série diplomatických jednání jasné výsledky nevzešly.

Každý kompromis bude něco stát. Jaké se tedy nabízejí možnosti?

Zítra v neděli v 16:00 se před pražským velvyslanectvím Ukrajiny bude konat veřejné shromáždění za mír pro Ukrajinu.

Poté se účastníci přesunou na náměstí Borise Němcova před ruské velvyslanectví, kde bude projev o situaci lidí, do jejichž života dopadá válka. Akce skončí ve Stromovce, kde si každý bude moci zapálit svíčku.

ČTK to uvedl Tomáš Trusina z Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 1.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close