Entertainment

Sankce: EU navrhuje konec ruské ropy, zaměří se i na Sberbank

Evropská komise chce rovněž potrestat představitele ruské armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích. Podle von der Leyenové je cílem sankcí stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině.

„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ prohlásila von der Leyenová, podle níž má nový sankční balík dále oslabit ruskou ekonomiku a znemožnit její modernizaci.

Jeho nejdiskutovanější součástí je embargo na dovoz ruské ropy, který v minulých letech tvořil čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí a z něhož má Putinův režim značné příjmy. Komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů.

„Nebude to lehké, některé členské země jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom jednoduše musíme pracovat,“ řekla šéfka unijní exekutivy.

Majitel energetické skupiny Sev.en Pavel Tykač nabízí vládě, že jí prodá levnější proud ze svých uhelných elektráren. Státu by mimo burzu prodal několik terawatthodin (TWh) elektřiny za cenu odpovídající situaci před ruskou invazí na Ukrajinu, uvádí web Hospodářských novin (HN). Návrhem se podle serveru bude zabývat porada ekonomických ministrů.

Jednání na vládní úrovni o prodeji elekřiny potvrdil deníku Tykačův mluvčí Jan Chudomel. „Pavel Tykač nabídl státu přímý prodej elektrické energie v řádu jednotek TWh, vyrobené v elektrárnách skupiny Sev.en, za cenu odpovídající úrovni před započetím války na Ukrajině.“ uvedl.

Kampaň Dárek pro Putina začala vybírat peníze pro ukrajinskou armádu. Lidé mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu, který vznikl na webu zbraneproukrajinu.cz. Vybrat si na něm mohou z různých položek od munice přes zbraně až po těžkou vojenskou techniku. Za peníze následně budou nakoupeny skutečné zbraně podle ukrajinských potřeb. Na tiskové konferenci dnes projekt představili jeho organizátoři. Účelem je propagovat účet ukrajinské ambasády, který velvyslanectví na pomoc své armádě zřídilo již na počátku invaze. Češi na něj dosud poslali 1,111 miliardy korun, řekl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Šokující realitu i pocity lidí, kteří jsou přímo konfrontováni s válkou na Ukrajině, ukazují umělecká díla vystavená ode dneška ve venkovní galerii Artwall pod Letenskými sady. Výstava se jmenuje Reportáže z války, na obrazech se objevují motivy smutku, bolesti, ale i hrdinského vzdoru. Umělci a umělkyně pracují s různými médii a výrazovými prostředky, od malby přes kresbu až po karikaturu.

Spojuje je téma války, která šokovala svět. Obrazy jsou gestem, jak se s tímto šokem vyrovnat, a zároveň jasným protiválečným poselstvím. Jedna z kurátorek výstavy Zuzana Štefková dnes ČTK řekla, že vystavující autoři žijí stále na Ukrajině, v Kyjevě či ve Lvově, a výstava se tak připravovala na dálku a on-line.

Zobrazit celý online

Výjimka pro Slovesko a Maďarsko? 

Návrh budou dnes probírat velvyslanci členských zemí, které v této věci stejně jako v případném pozdějším embargu na ruský plyn nemají jednotný postoj. Zástupci Budapešti a Bratislavy dávali ještě v úterý najevo, že nejsou připraveni podpořit odstřižení od ruské ropy a podle unijních zdrojů se jim má dostat výjimky z embarga pro příští rok. Mluvčí maďarské vlády dnes podle agentury AFP prohlásil, že návrh nedává „žádné záruky energetické bezpečnosti Maďarska“.

O dodatečných podmínkách však chtějí jednat i vládní politici dalších zemí východního křídla unie včetně Česka. Podle českého ministra průmyslu Jozefa Síkely je problém, že návrh sankcí nepopisuje způsob, jak se bude v rámci EU distribuovat ropa, pokud jí kvůli embargu bude nedostatek. Podle Síkely dnes sankční návrh projedná česká vláda. Ministr již v pondělí prohlásil, že Česko návrh podpoří, pokud bude počítat se sdílením nákladů mezi jednotlivými zeměmi.

Nové sankce mají výrazně rozšířit dosavadní působnost opatření zaměřených na ruský bankovní sektor. Vedle Sberbank mají být podle diplomatů citovaných bruselským webem Politico od mezinárodního systému plateb odpojeny také Moskevská kreditní banka a Ruská zemědělská banka.

„Tím zasáhneme banky, které jsou systémově zásadní pro ruský finanční systém a pro Putinovu schopnost ničit,“ uvedla von der Leyenová. Mimo seznam potrestaných bankovních domů zůstává Gazprombank, na jejíž účet mají podle Putinova nařízení unijní země převádět peníze za ruský plyn.

Balík pro poválečnou obnovu

V projevu před europoslanci von der Leyenová vyzvala k tomu, aby se EU začala připravovat na pomoc s poálečnou obnovou Ukrajiny „Chceme, aby Ukrajina válku vyhrála, a chceme jí také pomoci vyrovnat se s následky války,“ řekla šéfka komise. „Ukrajinci musí mít možnost zrekonstruovat zemi pro příští generace. Navrhuji, abychom začali pracovat na ambiciózním balíčku obnovy,“ dodala.

Dosavadní podpora, kterou EU poskytuje Kyjevu v podobě makrofinanční pomoci, přímých finančních injekcí do ukrajinského rozpočtu či ročního odstranění cel na ukrajinské zboží podle von der Leyenové nebude pro potřeby poválečné rekonstrukce dostatečná.

Obnova by mohla stát až stamiliardy eur, jakkoli je náklady v době pokračujících bojů složité vyčíslit, dodala. „Nemocnice, továrny. Vše musí být obnoveno,“ uvedla předsedkyně komise s tím, že podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude Ukrajina potřebovat nejméně pět miliard eur (123 miliard korun) měsíčně.

Pokud se rekonstrukce provede správně, přivede to na Ukrajinu potřebné peníze a investice, míní von der Leyenová. Podle ní přitom bude třeba řešit stávající slabiny ukrajinského hospodářství, položit základy trvalého růstu a nastavit systém milníků a cílů, které zajistí, že evropské peníze budou vynakládány podle evropských pravidel. To by podle šéfky unijní exekutivy mohlo pomoci omezit korupci, harmonizovat právní prostředí na Ukrajině s EU a v konečném důsledku připravit Ukrajinu na členství v unii..
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close