Entertainment

Rozpočet: Neformální jednání vlády. Ministři vyrazili dojednat peníze pro resorty

Ministři se v pondělí vpodvečer sešli, aby jednali o financích pro jednotlivé resorty. Vláda Petra Fialy (ODS) ohlásila kvůli rostoucímu zadlužení úspory.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli řekl, že by letošní rozpočtový schodek mohl být pod 280 miliard korun. Je to zhruba o sto miliard méně, než navrhovala minulá vláda tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Dnes večer se teprve dojedná celkové množství financí pro jednotlivé resorty,“ avizoval ministr školství Petr Gazdík (STAN). Zopakoval, že úspory se dotknou některých provozních výdajů, dotací či projektů, v nichž není možné peníze letos z různých důvodů proinvestovat.

„Na druhou stranu vláda jasně řekla, že rozpočet na vzdělávání je její prioritou. Věřím, že to proti ostatním kapitolám odrazí i návrh rozpočtu,“ uvedl ministr školství.

„Dnes se máme domluvit nad výslednými parametry, což jsou výsledné úspory, které budou aplikovány na resortech. Podle mě jsou zásadní dvě věci. Musí to být rozpočet s nižším deficitem a zároveň tam mají být zohledněny priority, energetická krize, investice do bydlení nebo závazek průměrné mzdy pedagogů na 130 procentech průměrné mzdy,“ uvedl například při příchodu na jednání ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Spokojená být nemůžu, těch peněz je málo, ale musíme se s tím nějak popasovat a to nyní zkoušíme. Ještě mám nějaké varianty, ještě chci něco vyjednávat,“ uvedla při příchodu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Ohledně snižování počtu úředníků uvedla, že v jejím resortu je personální situace napjatá.

Rozpočet projednají šéfové stran i tripartita

Podobu rozpočtu by mohli pak v úterý projednávat šéfové koaličních stran. Ve středu ráno by se nad návrhem měla sejít tripartita.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula si dnes dopoledne postěžoval, že odboráři rozpočet od kabinetu k prostudování zatím nedostali. „Ta snaha o sociální dialog byla asi jen divadélkem pro média,“ uvedl Středula. Dodal, že stejně postupoval i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

Šéf odborové centrály připomněl, že o rozpočtu měla tripartita jednat už 18. ledna. Kvůli pracovní cestě ministra financí do zahraničí se ale bod z programu vypustil.

Vyšší výdaje ministerstva práce

Podle predikce by příjmy státu mohly být o 61,2 miliardy vyšší, než počítala Babišova vláda. Stanjura řekl, že zhruba polovina této sumy pokryje výdaje na mimořádné zvýšení penzí kvůli vysoké inflaci, dávky na bydlení kvůli zdražení energií a vyšší ošetřovné, nemocenské a bonusy v karanténě kvůli covidu. Těchto zhruba 30 miliard by posílilo sumu na výdaje ministerstvu práce.

Vláda už dřív oznámila, že by původně navržený schodek 376,6 miliardy chtěla snížit asi o 80 miliard. Díky vyšším příjmům by to mohlo být tedy celkem kolem sta miliard.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív ČTK řekl, že úspory ve svém resortu bude hledat v provozních výdajích či některých investicích. Většina výdajů ministerstva práce patří mezi tzv. mandatorní výdaje, které se musí podle zákona vyplatit. Podle původního návrhu měl mít Jurečkův úřad letos příjmy 582,19 miliardy a výdaje 740,56 miliardy, z toho 524,56 miliardy na penze.

„Nelze navyšovat výdaje státu i počty úředníků. Každý resort bude muset letos dokázat ušetřit a i některé investice odsunout v čase,“ uvedl dnes Jurečka. V provozních výdajích Jurečka navrhuje uspořit ve svém resortu jednotky miliard korun.

Blíží se k cíli. Rozpočet schválí příští týden?

„Blížíme se k tomu cíli, aby návrh byl v tomto týdnu politicky dohodnut. Našli jsme výrazné úspory a debatu budeme zítra finalizovat,“ uvedl vpo jednání Jurečka.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) k tomu uvedl, že vláda by měla rozpočet schválit nejpozději příští týden. Podle informací ČTK ministerstvo financí rozpočet na vládu tuto středu ještě nepředloží.

„Posunuli jsme se, probrali jsme za resorty jednotlivá čísla. Další jednání půjdou ještě do dalších detailů. Ale ambice směřuje k tomu, že v březnu bude konec (rozpočtového) provizoria,“ komentoval jednání Bartoš. „Do konce března budeme mít určitě schválený rozpočet,“ řekl i Jurečka.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close