Entertainment

Rakušan: STAN má stále dost dobrých lidí. Piráti žádají důrazné odstřižení od Redla a spol.

Kandidáty na ministra školství chce ministr představit premiérovi Petru Fialovi (ODS) již v úterý na jednání pětici lídrů. „Několik tipů mám,“ podotknul v pondělí Rakušan na tiskové konferenci v prostorách ministerstva vnitra. „Odmítám mediální prezentaci, že nemáme ve STAN dost lidí, kteří by tu funkci mohli obhájit,“ dodal také šéf rezortu s tím, že takoví lidé jsou ve straně jak v senátorském, tak i v poslaneckém klubu. 

Podle informací Blesk Zpráv se ještě v pondělí setká Rakušan také se svými volebními partnery, s Piráty. Večer předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek uvedl, že Piráti apelovali na STAN, aby se okamžitě odřízli od lidí, kteří jsou na Redla napojeni. 

O tom, že budou Piráti chtít od Starostů další vysvětlení ohledně kauzy korupce v pražském dopravním podniku (DPP), hovořil o víkendu předseda strany Ivan Bartoš. „Řešili jsme kauzy STAN a jejich očistu, kdy má být celostátní sněm, před tím proběhnou změny v pražské organizaci. Apelovali jsme na reálné a kompletní odstřihnutí od konkrétních lidí napojených na Redla a spol., z našeho pohledu by měly být změny razantní,“ uvedl Michálek.

Politici probírali také změnu v čele resortu školství. Před předsednictvím v Radě EU, které nastane v červenci, je podle Michálka třeba mít kompletní vládu a „ukončit angažmá některých osob“. Prvně se pak jména kandidátů dostanou na stůl Petrovi Fialovi (ODS), který je jako premiér zodpovědný za sestavování vlády. 

Jméno do konce týdne, pak jednání se Zemanem

Podle Rakušana platí, že kandidáti budou představeni veřejnosti nejpozději do konce tohoto „pracovního nebo kalendářního týdne“, jak potvrdil ministr. Už nyní pak oslovuje kandidáty, kteří by podle něj mohli do vlády a do školství zapadnout. 

Poté, co budou oficiálně prozrazena jména kandidátu po Petru Gazdíkovi, čeká vládu jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Ačkoliv ještě není žádné jméno potvrzené, hovoří se o několika možných kandidátech. Mimo jiné padlo jméno i exministra školství z vlády Andreje Babiše (ANO), Roberta Plagy (ANO). Rakušan v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce také zmínil, že resort školství by zvládli například senátoři za STAN Jiří Drahoš či Miroslav Plevný

Znovu také Rakušan zmínil, že STAN čeká mimořádný sněm. Podle něj má nyní strana asi měsíc na to, aby nalezla vhodný termín a prostory.

Odchod Polčáka? Správné rozhodnutí, míní Rakušan

Ačkoliv byla tisková konference věnovaná primárně Mezinárodnímu dnu uprchlíků, Rakušan odpověděl médiím i na dotaz, který se týkal překvapivého rozhodnutí europoslance Stanislava Polčáka, který kvůli svým předchozím vazbám na lobbistu Michala Redla pozastavil členství ve straně. 

„Já jsem o tom s europoslancem Polčákem nehovořil,“ uvedl Rakušan. Jeho rozhodnutí se dozvěděl uprostřed běžného pracovního vytížení. „Primárně si myslím, že je to správná reakce,“ zdůraznil také. Podle něj to totiž ukazuje vůli STAN se odříznout od jakýkoliv vazeb na Redla. Rakušan také dodal, že jej nijak ke vzdání se mandátu nevyzýval. 

To ostatně jako důvod svého rozhodnutí uvedl i Polčák na twitteru. „Zdůrazňuji, že známost s Michalem Redlem nikdy neovlivnila mé politické kroky. Tuto hranici jsem měl vždy pevně nastavenou. Rozhodně jsem ani nepropojoval pražské politiky z různých stran s lidmi z Redlova okolí. Jsem přesvědčen, že průběh vyšetřování a další informace kolem této kauzy má slova potvrdí,“ uvedl Polčák.

Odstřihnutí od minulosti

„Pražská organizace je teď ve velkých problémech, jsme ve chvíli, kdy se budeme prát o přízeň voličů ve velmi nejednoduchých podmínkách,“ odtušil Rakušan k Polčákovi, který byl členem pražské organizace. 

Rakušan uvedl, že kandidátku v Praze povede Petr Hlaváček. „Chceme přijít se jmény, které budou jednoznačně symbolizovat odstřižení od té minulosti, což si myslím, že je správné,“ konstatoval Rakušan.

S Piráty dnes STAN řešil i balíček protikorupčních zákonů, které má Michálek za nezbytné prosadit, aby se kauzy neopakovaly. Zmínil zákony o lobbování, proti střetu zájmů nebo průhledné financování politických stran. „Na těchto záměrech máme shodu, budeme řešit konkrétní znění,“ konstatoval. Řešili také projekty digitalizace včetně digitální agentury jako podmínky pro úspěšné dodávání služeb občanům. „Potvrdili jsme si maximální součinnost v tomto procesu,“ dodal.

Na dnešní schůzce též Piráti se STAN hovořili o výměně na pozici policejního prezidenta. Šéf Starostů a ministr vnitra Vít Rakušan se ještě před nástupem do funkce sešel s tehdejším policejním prezidentem Janem Švejdarem, který několik dní poté oznámil, že skončí. Rakušan po jmenování do funkce označil neformální schůzku za nešťastnou, odmítl ale, že by Švejdara k odchodu tlačil.

„Vyslechli jsme podrobné vysvětlení ohledně policejního prezidenta tak, jak ho Vít Rakušan prezentoval i na K5 včetně popisu schůzky, která před jmenováním vlády proběhla. Považujeme vysvětlení za dostatečné a nevidíme tuto změnu jako důvod pro odstoupení,“ sdělil Michálek.

Švejdarův poslední den: U policie končí po 35 letech. Prezidentem bude Vondrášek
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close