Entertainment

Příspěvek 5 tisíc na dítě: Poslanci o vládním návrhu, opozice chce změny

Dávkou 5000 korun na dítě chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Rozpočtové náklady se odhadují na zhruba 7,8 miliardy korun. Opozice už ohlásila, že bude prosazovat úpravy.

Poslanci ANO Aleš Juchelka a SPD Lucie Šafránková například navrhují, aby příspěvek byl na nezaopatřené děti do 26 let, tedy i na studenty. K opozičním návrhům patří také zrušení milionové hranice hrubých příjmů rodin, což má mimo jiné usnadnit administrativu. Šafránková poukazovala rovněž na to, že letošní příjmy rodin se mohly proti loňsku změnit. Poslanec ANO Igor Henrych nabízí úpravu, podle které by příspěvek rodiny dostaly na středoškolské studenty do 21 let. Každoměsíční vyplácení navrhují v různých variantách Juchelka a Richard Brabec (ANO).

Poslanci ANO tvrdí, že pomoc rodinám navržená kabinetem není dostatečná. „Je to málo a je to pozdě,“ uvedla Lenka Knechtová (ANO). Vládní zákonodárci zase upozorňují na rozpočtové dopady opozičních řešení.

Většinu z těchto pozměňovacích návrhů projednával už dopoledne sociální výbor a koaliční většinou je zamítl. Očekává se, že opozice své úpravy neprosadí v dílčích hlasováních ani na plénu.

Poslanci v úvodní debatě obecně diskutovali o pomoci obyvatelům kvůli nynějšímu zvyšování cen. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek vyzdvihl jako „koncepční a spravedlivý“ chystaný úsporný tarif na energie, který by měl být zaveden podle dřívějších vládních informací od září.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close