Entertainment

Počasí | Sníh a vítr bičují Česko, silnice kloužou. Kde si dát pozor?

Ve vyšších oblastech je podle ústavu třeba počítat s častějšími sněhovými přeháňkami. „Na horách očekáváme dalších 5 až 15 centimetrů nového sněhu,“ upřesnil ČHMÚ. V nižších polohách se mohou během dneška vyskytovat smíšené nebo dešťové přeháňky.

„V průběhu středy přejdou srážky do intenzivních sněhových a smíšených (krupkových) přeháněk, které mohou být krátkodobě provázeny nižší dohledností,“ upozornil ČHMÚ.

Teploty budou na území republiky dosahovat maximálně dvou až šesti stupňů Celsia, v 1000 metrech nad mořem se budou pohybovat kolem -2°C.

Záchrana pár v Jeseníkách.

Před silným větrem meteorologové varovali už dřív, tato výstraha platí do středečního večera pro celé území ČR s výjimkou Zlínského kraje, východní části Moravskoslezského a Olomouckého kraje a Hodonínska. Vítr může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 km/h. Může poškodit lesy a mírně i budovy, meteorologové varovali před komplikacemi v dopravě a úrazy od předmětů unášených větrem nebo od zlomených větví.

Sněhové jazyky nebo závěje se budou na horách tvořit při kombinaci větru a sněžení, ojediněle se mohou objevit i v podhůří. „Zeslabování srážek a větru předpokládáme během středečních večerních hodin, tvorba sněhových jazyků a závějí bude pokračovat až do půlnoci na čtvrtek,“ doplnil ČHMÚ.

Vítr ustane s teplou frontou

V noci ze středy na čtvrtek přes naše území přejde od západu teplá fronta. Od rána bude foukat čerstvý severozápadní vítr o rychlosti 4 až 8 m/s, ve vyšších polohách kolem 15 m/s a během dne bude postupně slábnout.

Na jihozápadě Česka bude k ránu panovat zatažená obloha, sněžení se má s klesající nadmořskou výškou měnit v déšť a do večera ustávat. Nejnižší teploty se budou podle meteorologů pohybovat mezi jedním stupněm nad nulou až -3°C, na Moravě a ve Slezsku mohou klesnout i na -5°C. Přes den vystoupají maximálně na tři až sedm stupňů.

Situace v jednotlivých krajích

Na některých silnicích v Moravskoslezském kraji, zejména v horských oblastech, dnes silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. Většina silnic je po chemickém ošetření mokrá, na silnicích nižších tříd v horách ale může být sníh. Někde snižují dohlednost srážky, na Opavsku a Bruntálsku se místy tvoří sněhové jazyky. 

Na silnicích v Libereckém kraji leží rozbředlý sníh, silničáři radí zvýšenou opatrnost. V kraji většinou padá déšť se sněhem a silnice mohou klouzat. Odklízení sněhu komplikuje nárazový vítr, který snižuje i viditelnost. Kvůli sněžení zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřená silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.

V Olomouckém kraji napadlo ve vyšších polohách v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Silnice jsou v regionu sjízdné, se zvýšenou opatrností je však potřeba počítat především na Šumpersku a Jesenicku, od vyšších poloh leží na vozovkách rozbředlý sníh.

Silnice na Vysočině jsou po nočních přeháňkách s opatrností sjízdné. Někde leží rozbředlý sníh. Silničáři kvůli údržbě vozovek vyjeli v noci se 212 sypači. Sníh, který se na silnice nafoukával, odklízelo 64 traktorů.

Nezvykle chladné počasí na Floridě

Silnice na Zlínsku a Vsetínsku jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy na nich zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Platí to zejména pro silnice nižších tříd, které silničáři neudržují chemickým posypem. Vozovky na Vsetínsku mohou navíc namrzat.

Dopravu na silnicích v Pardubickém kraji znepříjemňuje sníh. Na státní silnici I/34 mezi Poličkou a Svitavami je ledovka. Rozbředlý až uježděný zůstává na vozovkách ve výše položených oblastech, někde se vytvářejí i sněhové jazyky. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Na silnicích v Královéhradeckém kraji leží po nočním sněžení vrstva rozbředlého sněhu. Souvislá vrstva ujetého sněhu pokrývá horské silnice v Krkonoších a v Orlických horách. 

Na horských cestách v Ústeckém kraji leží vrstva sněhu. Řidiči by měli být obezřetní také kvůli velmi silnému větru, který může lámat stromy a větve. Na Hoře svatého Šebestiána na Chomutovsku dnes brzy ráno narazil kamion do svodidel. 

Zimní bouře v Nové Vsi pod Pleší (20. ledna 2022) čtenář Blesku
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close