Entertainment

Počasí | Po tropech přišel silný déšť a bouřky: Hasiči vyjížděli k více než stovce zásahů

Velmi silné bouřky postupují přes Česko od jihu a jsou doprovázeny intenzivním deštěm a nárazy větru. „Na Plzeňsku se místy vyskytují velmi silné bouřky s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu, nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami kolem dvou centimetrů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kolem 21:00. Zároveň varoval, že velmi silné bouřky postupují také přes Benešov a Prahu dále k severu až severozápadu.

Krátce před 23:00 ČHMÚ na twitteru informoval, že bouřky na mnoha místech přešly spíš do intenzivního trvalého deště. V Hrádku na Rokycansku podle meteorologů spadlo za tři hodiny extrémních téměř 129 litrů vody na metr čtvereční, z toho 90 litrů spadlo za poslední hodinu.

Varování meteorologů před bouřkami platí do sobotního rána postupně pro celé Česko. Pro Plzeňský kraj a část Jihočeského kraje je v platnosti také výstraha před možným vzestupem hladin toků.

Vydatný déšť dnes večer zkomplikoval dopravu na dálnici D1 u Prahy. Na pátém kilometru se vytvořila laguna, která omezila provoz. „Budeme čistit odtokové kanály podél dálnice,“ oznámili pražští hasiči na twitteru hodinu před půlnocí. Celkem vyjížděli hasiči v hlavním městě do 23:00 k více než 20 zásahům vyvolaným počasím. Ve většině případů čerpali vodu.

Vše, co jste chtěli vědět o bouřkách: Jak ji přežít? Chyby, kterým se vyvarovat a jak bouřky vznikají? Videohub
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.