Entertainment

Petr Fiala: Český premiér v Polsku projedná válku na Ukrajině, EU i energetické zásobování

Na pořadu dne byla energetická bezpečnost. „Návštěva se uskutečňuje v situaci, která, jak všichni víte, má přímý dopad na energetickou bezpečnost Evropy,“ uvedl Fiala před odletem. „Je to priorita, těch věcí, o kterých budeme mluvit, je celá řada. A je třeba napravit, když to tak řeknu, nečinnost předcházející vlády Andreje Babiše k zajištění energetické bezpečnosti,“ dodal s tím, že se bude se svým polským protějškem bavit i o tom, jak dovážet do ČR kapalný plyn přes Polsko. Kapalný plyn bude Fiala řešit i příští týden v Berlíně. 

Vedle toho měl s polskou stranou řešit i to, jak případně zajistit Česku ropu. Fiala při čtvrtečních interpelacích uvedl, že bude také přesvědčovat polského premiéra, aby Polsko neomezovalo dodávky černého uhlí do Česka.

Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě v Polsku u premiéra Mateusze Morawieckého (29.4.2022) Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě v Polsku u premiéra Mateusze Morawieckého (29.4.2022) | Úřad vlády

„Sice nakupujeme poměrně málo černého uhlí z Ruska, z Polska ale ano a Polsko by mohlo dodávky omezit. U hnědého uhlí jsme schopni uspokojit poptávku, u černého uhlí jsme ale závislí na dovozu. Klíčové je, aby Polsko své dodávky neomezilo,“ okomentoval důvod, proč se řeší. Zdůraznil, že nezpochybňuje kroky, které vedly k tomu, že se u nás těžba černého uhlí omezila. 

Na dotaz Blesku, zdali bude s polským premiérem řešit i odmítavý postoj Maďarska k sankcím proti Rusku premiér odvětil, že toto téma bude na stole primárně na jednání Rady EU a při jednání Visegrádské čtyřky. 

„Musíme se bavit o zachování společného postoje. To že jsme dokázali najít shodu a dodržovat vše, na čem jsme se domluvili, ať už ve věci podpory Ukrajiny, nebo sankcí, to znamenalo velkou sílu a je potřeba to zachovat i nadále,“ uvedl s tím, že se o tom s Morawieckým bude bavit. Zopakoval ale, že to bude primárně předmětem jednání během setkání členů V4.

Zeman podpořil Polsko v jeho útrapách s ruským plynem. Prezidenta Dudu přivítal i Fiala

Diskuze se zaměřila i na další geopolitická témata spojená s ruskou agresí, konkrétně na rozšiřování EU o země západního Balkánu a Východního partnerství a na posílení obranné spolupráce východního křídla NATO a EU, dodal Úřad vlády. 

Morawiecki: Máme problémy s Putinflací

Na tiskové konferenci po jednání premiérů si jako první vzal slovo Morawiecki. Ten ocenil návštěvu „spojence, přítele a souseda“ a podotknul, že v hodně tématech našli společnou řeč. Velkou část schůzky se bavili premiéři o „Putinflaci“

„Oběma nám je jasné, že vliv na inflaci má Putin, takže je to Putinflace,“ zažertoval s tím, že je nyní úkolem vlád, aby dělala takovou makroekonomiku, aby ji ještě nezhoršila. „Tady je potřeba zdůraznit, že nejrůznější recepty špatných poradců, jako je prudký růst mezd, by dle našeho názoru vedly podle nás k zásadnímu navýšení inflace do budoucna. Proto je potřeba proti inflaci bojovat inteligentně,“ uvedl polský premiér.

Fiala: Otázky bezpečnosti jsou teď důležitější, než spory

Během tiskové konference před odtleme zazněl dotaz i na to, zdali se bude řešit spor polské vlády s evropskou komisí ohledně dodržování zásad právního státu. „Jestli se tu mluví o evropských hodnotách a podobných věcech a vyčítala se zemím střední Evropy malá solidarita se západními zeměmi pokud jde o uprchlíky. Tak teď všichni vidí, že země jako Polsko hájí evropské hodnoty důsledně a příkladně. Postoj Polska při příjímání uprchlíků je všeobecně oceňován, stejně jako postoj Česka,“ odpověděl Fiala s tím, že jsou na pořadu dne jiné a důležitější témata. Polsko je zemí, kam po ruské agresi na Ukrajinu zamířil největší počet uprchlíků, často žen a dětí.

Co se týče uprchlické krize, Fiala zmínil, že společným zájmem Polska a Česka je to, aby Unie finančně obě země podpořila. „Bude to předmětem dalších jednání V4 a v rámci Evropské rady,“ dodal. 

Země aktivně pomáhá Kyjevu nejen humanitárně, ale také dodávkami zbraní. Morawiecki a Fiala byli spolu se slovinským premiérem Janezem Janšou prvními šéfy vlád, kteří ještě za trvání bojů v blízkosti města ukrajinskou metropoli navštívili. Podle Fialy bude velkým tématem i další balíček sankcí.

Varšava od středy čelí nové situaci poté, co ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že do Polska a také do Bulharska přestává dodávat plyn. Země odmítly začít využívat Moskvou vytvořený mechanismus pro plateby za tuto energetickou surovinu.

Fiala před odletem uvedl, že chce polskou stranu informovat o tom, jak se daří přípravy na české předsednictví v Radě EU. Energetická bezpečnost bude jistě jedním z hlavních témat českého předsednictví v EU v druhém pololetí, uvedl Fiala a zdrůraznil, že přesné priority se zveřejní až pár dní před začátkem, jak je zvykem. 
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.