Entertainment

Orbán pobuřuje slovy o „nesmíšené maďarské rase“ a migrantech. Rakouský kancléř: S invazí nesouhlasí

Evropská unie musí podle Nehammera dát Ukrajině najevo, že nesouhlasí s invazí na její území. „Nezdá se mi, že by se Maďarsko nebo jakákoli jiná země od tohoto (kurzu) odchylovaly,“ prohlásil nyní podle agentury Reuters na tiskové konferenci Nehammer.

Maďarský premiér minulý týden řekl, že dosavadní strategie Západu zaměřená na podporu Ukrajiny nefunguje. Podle něj je zapotřebí nová, která by se měla soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství Ukrajiny ve válce. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Orbán v sobotním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije početná maďarská menšina, znovu odmítl „multietnickou“ společnost. „Nechceme být míšenci“ smíšenými s „Neevropany“, jak řekl.

Orbán: Maďarsko má fantastické výsledky

Jeho slova kritizoval například Mezinárodní osvětimský výbor nebo místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Na Orbána, který je považován za dlouhodobého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, také pravidelně míří kritika kvůli jeho postoji k situaci na Ukrajině.

Na obranu svého víkendového projevu dnes Orbán podle maďarské agentury MTI řekl, že Maďarsko má „fantastické výsledky“ v boji proti rasismu a antisemitismu, k němuž má „nulovou toleranci“. Uvedl, že Nehammera požádal, aby jakoukoli intelektuální nebo historickou maďarskou problematiku zasazoval do kulturního kontextu.

„Někdy se stane, že mluvím způsobem, který si může člověk špatně vyložit, ale požádal jsem kancléře (Nehammera), aby zasazoval informace do kulturního kontextu,“ citovala Orbána agentura AFP.


Město Bachmut po dnešním útoku ruských sil. Zemřeli při něm nejméně 3 lidé a 3 další lidé jsou zraněni.


Ukrajinští příslušníci armády střílejí z houfnice M777 na frontovou linii v Charkovské oblasti.


Ukrajina zvýší svůj vývoz elektřiny do Evropské unie na 250 megawattů (MW) denně z dosavadních 100 MW. Informovala o tom agentura Reuters. „Pokračujeme ve vydělávání (peněz) pro stát a posilujeme energetickou bezpečnost EU,“ napsal na facebooku generální ředitel provozovatele státní sítě Ukrenergo Volodymyr Kudryckyj. 

Zobrazit celý online

Šéf maďarského kabinetu zároveň zdůraznil, že nezmění svůj odmítavý postoj k migraci do Maďarska. „Nechci, aby se Maďarsko stalo cílem migrantů. Tento postoj není založen na biologii, není to pro nás otázka rasy, je to kulturní problém. Zjednodušeně řečeno chceme zachovat naši civilizaci v současné podobě,“ prohlásil Orbán.

Při slavnostním uvítání s vojenskými poctami před rakouským kancléřstvím čekaly na Orbána menší skupinky demonstrantů, z nichž se ozýval pískot a bučení, uvedla rakouská média.

Orbánovy výroky o rase kritizuje i Washington

Jako „neomluvitelné“ dnes americké ministerstvo zahraničí odsoudilo nedávné výroky maďarského premiéra Viktora Orbána, který se vyslovil proti „míšení“ Maďarů s lidmi s kořeny mimo Evropu. Washington se tak připojil ke kritice, která míří proti Orbánovi od židovských organizací nebo různých evropských politiků. Slova maďarského premiéra jsou přirovnávána k idejím nacistického Německa.

Více než 75 let po holokaustu „je rétorika tohoto typu neomluvitelná“, citovala agentura AFP mluvčího americké diplomacie Neda Price. Ten se ve své reakci odvolával na vyjádření Deborah Lipstadtové, což je zvláštní zmocněnkyně americké vlády pro otázky spojené s antisemitismem. Price také uvedl, že Orbánovy výroky neodrážejí „sdílené hodnoty“ USA a Maďarska.

Dnes se ke kritice připojil ředitel izraelského památníku holokaustu Dani Dajan, který výroky o „nesmíšené maďarské rase“ odsoudil s tím, že „až příliš připomínají ideologie spojené s hroznými zvěrstvy holokaustu“. „Jad Vašem vyzývá maďarskou vládu, aby dodržovala svůj deklarovaný závazek skutečně si připomínat holokaust a účinně bojovat proti antisemitismu a rasismu,“ uvedl Dajan v prohlášení.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close