Entertainment

Olympiáda jako žádná jiná: Drakonická covidová opatření a „spící“ Putin při nástupu Ukrajiny

Covid-19 není to jediné, co odlišuje tuto olympiádu od ostatních, přece jen svět už za sebou má odložené Letní olympijské hry v Tokiu, které se místo v roce 2020 konaly až v létě 2021. S pekingskou olympiádou jsou spjaty také protesty a politika. „Pozornost světa se upírá na Čínu a Čína je připravená,“ prohlásil prezident Si Ťin-pching před oficiálním zahájením her. Je ale Čína opravdu připravená?

Pro vládnoucí Komunistickou stranu je olympiáda momentem vítězství, Peking je první městem, které hostilo zimní i letní hry. Jenže oproti roku 2008 čínská veřejnost není tak nadšená, na první pohled se zdá, že je to hlavně vinou covidu-19. „Ano, souhlasím, že Komunistická strana označí olympiádu za úspěch, jestli to tak bude vnímat i národ, je otázkou,“ komentoval politolog Jean-Pierre Cabestan z hongkongské vysoké školy Hong Kong Baptist University.


Přípravy na XXIV. zimní olympijské hry v čínském Pekingu (25. 1. 2022)
Přípravy na XXIV. zimní olympijské hry v čínském Pekingu (25. 1. 2022) | Reuters

I když Čína přišla se sérií „bublin“ ve snaze zabránit šíření covidu-19 na olympiádě, už nyní se mluví asi o 300 nakažených, většinou jde o sportovce a jejich realizační týmy. I několik českých sportovců oznámilo pozitivní test. Organizátoři se zatím neznepokojují, počty případů jsou podle v nich v očekávaném měřítku.

„Z hlediska opatření veřejného zdraví je tahle olympiáda nejambicióznější a nejpřísnější v olympijské historii,“ uvedl expert na veřejné zdraví Jen-čung Chuang. Některé striktní restrikce, které během pandemie Čína zavedla, jsou podle mnohých na hranici legitimnosti.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close