Entertainment

Olena Zelenská svolala summit prvních dam a pár gentlemanů

„Na zahájení jsem ohlásila chvíli ticha za všechny Ukrajince zabité Ruskem, za děti i dospělé, kteří v naší zemi umírají každý den… Stačí okamžik, aby se někomu zničil život,” uvedlaZelenská. „Přestavba vyžaduje více času a úsilí. Ale všichni jsme se dnes sešli právě za tímto účelem – abychom zahájili ‚Budoucnost, kterou společně (znovu) budujeme‘. To je název i cíl naší akce.“

Na pódiu v Kyjevě se k ní osobně přidaly kolegyně z Lotyšska a Litvy Andra Leviteová a Diana Nausėdienė. Online se pak připojily manželky prezidentů a premiérů řady zemí – mj. Jill Bidenová (USA), Elke Büdenbenderová (Německo), Brigitte Macronová (Francie), Sophie Trudeauová (Kanada), Emine Erdoganová (Turecko), Mareva Grabowski-Mitsotakiová (Řecko) a další, dohromady 22 dam. A též bývalá americká první dáma Laura Bushová, aktuální ministryně zahraničí Velké Británie (a možná už brzy premiérka) Liz Trussová, eurokomisařka Stella Kyriakidesová a předseda Evropské rady („europrezident“) Charles Michel, lichtenštejnská princezna Sophie a řada dalších.

Vedle politiků se ukázalo i pár hollywoodských hostů: Richard Gere, Mila Kunisová (jež se narodila na Ukrajině) s manželem Ashtonem Kutcherem, Ewan McGregor, plus bývalý fotbalista David Beckham. Akci pak moderoval jeho britský krajan, proslulý moderátor Piers Morgan.

„V posledních několika měsících svět pozoroval, kterak jsou Ukrajinci nuceni v děsu prchat ze svých domovů,“ oslovila účastníky summitu americká první dáma Jill Bidenová. „Coby matka si mohu pouze představovat strach a zármutek, jaký musejí každý den pociťovat kvůli nevyprovokované agresi Ruska.“

A připomněla, že s některými matkami se na Ukrajině sama setkala, a to o den matek (8. května). V Užhorodu na západě země ji přivítala i Zelenská. V minulých dnech ji pak na oplátku Bidenová uvítala ve Washingtonu.

V rámci summitu Zelenská vyhlásila finanční sbírku na pořízení desítek sanitek pro Ukrajinu.


„Každodenní život v Kyjevě shrnuje koloběžka zaparkovaná u protitankového ježka. Normální, a přece nenormální,“ tweetuje fotku britská velvyslankyně na Ukrajině Melinda Simmonsová.


Ruské tanky a obrněné transportéry operují v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny.


Za poslední den Rusko ztratilo 280 vojáků, celkem od začátku invaze už 29 520, informuje generální štáb ukrajinské armády. Co se ztracené techniky týče, narostla za 24 hodin statistika o 14 tanků, 13 obrněných vozidel či 5 dělostřeleckých systémů.

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.