Entertainment

Ocelárny Azovstal: Podařilo se evakuovat všechny seniory, ženy a děti

„Prezidentův příkaz byl splněn: všechny ženy, děti a starší lidé byli z Azovstalu evakuováni,“ napsala Vereščuková. „Tato část humanitární operace byla dokončena,“ dodala.

Ukrajinský prezident také ve večerním projevu uvedl, že úřady se nyní zaměří na „evakuaci zraněných a zdravotníků“ a také na práci na humanitárních koridorech pro všechny obyvatele Mariupolu a okolí.

Informace o tom, kolik se podařilo v posledních dnech dostat z ocelárenského komplexu obklíčeného ruskou armádou lidí, se rozcházejí. Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že od čtvrtečního zahájení třídenní evakuační operace bylo evakuováno 51 lidí, včetně jednoho člověka dnes. Bylo mezi nimi 18 mužů, 22 žen a 11 dětí, napsalo ministerstvo.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak dříve na telegramu sdělil, že evakuace je obtížná. „Rusové neustále provokují, nepřestali střílet, pokračovali v útocích. Podařilo se nám ale odvézt 50 civilistů. Jsou to ženy, děti a staří lidé. Evakuační operace bude pokračovat, nezastavíme ji,“ napsal Jermak.

Civilisty odvážely ruské autobusy do sousední vesnice Bezimenne, na humanitární operace dohlížejí bojovníci milic samozvané Doněcké lidové republiky a asistují členové Mezinárodního výboru červeného kříže. 

Stejný počet civilistů se podařilo z místa dostat také v pátek. Stanice CNN uvedla, že informaci o dnešní evakuaci zatím nepotvrdil Mezinárodní výbor Červeného kříže, který se snaží s evakuací pomáhat.

Útoky na ocelárny pokračují

Velení ukrajinské armády dnes uvedlo, že Rusko v útocích na Azovstal dál pokračuje. „S podporou dělostřelecké a tankové palby (nepřítel) pokračuje v útočných akcích,“ napsalo velení dnes večer na facebooku.

Zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav Palamar dnes prohlásil, že při páteční evakuační akci zahynuli tři ukrajinští vojáci a šest dalších utrpělo zranění.

V komplexu je pravděpodobně několik set obránců, kteří se odmítají vzdát, mnozí z nich jsou zranění. „Trpí nedostatkem základních léků jako antibiotik,“ tweetovala novinářka Olga Tokarjuková. „Jejich životy by neměly být obětovány, musejí být zachráněni. To oni drželi Mariupol 73 dní.“

Agentura AP napsala, že ukrajinská vláda požádala mezinárodní organizace, aby pomohly z oceláren dostat i obránce. Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že se do tohoto úsilí zapojilo několik zemí, ale žádnou nejmenoval. „Pracujeme také na diplomatické možnosti, jak naše vojáky dostat z Azovstalu,“ sdělil dnes prezident.


Drazí čtenáři, pro dnešek se loučíme, online přenos pokračuje zase od rána.


Rusko začalo přesouvat vojáky ze Sýrie na Ukrajinu, koncentruje je na třech syrských letištích, uvádí zakázaný ruský deník Moscow Times. „Opuštěné letecké základny Ruské federace jsou převáděny pod íránské vojensko-politické milice Islámské revoluční gardy a libanonskou teroristickou organizaci Hizballáh,“ píše deník.


„Za pouhé dva měsíce byl každý čtvrtý Ukrajinec nucen opustit svůj domov,“ připomíná nezisková humanitární organizace Člověk v tísni. „Jsme z Charkova, z oblasti, kde není protiletecký kryt, žádný sklep. Schovávali jsme se v koupelně nebo na chodbě,“ říká na videu rodina, která našla dočasný azyl v Moldavsku – a podporu ze sbírky SOS Ukrajina Člověka v tísni.

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close