Entertainment

Nejbližší moře k ČR: Nejrychlejší cesta je k Baltu

Nejbližší je Baltské moře

Pokud pojedete ze západu České republiky, pak je pro vás nejbližší moře v Polsku nebo v Německu. Koupete se ale v chladnějším Baltském moři a musíte také počítat s tím, že nezažijete žádné tropické teploty. K tomu vás bude ještě neustále ochlazovat jemný větřík. Teplota vody ke koupání je okolo 20 stupni, výjimečně 25 stupni. Baltská příroda je překrásná. Písčité pláže jsou lemovány borovicovými lesy.

Autem se k Baltu dostanete za zhruba 6 hodin. Cesta není nijak náročná, protože ji téměř celou zvládnete po dálnicích. Jestli pojedete k Baltskému moři přes noc, záleží jenom na vás. Není to natolik dlouhá trasa, abyste ji nezvládli za denního provozu. Je ale pravda, že v noci je dopravní situace klidnější.

Jízda do polského Štětína bude z Prahy trvat přibližně 5,5 hodiny (500 km). Pojedete přes Ústí nad Labem, Drážďany a kolem Berlína přímo do Štětína. Náklady na celou cestu nebudou nijak vysoké. Mimo benzín budete potřebovat už jen českou dálniční známku na 10 dnů za 310 Kč (cesta mimo dálnici je asi o 30 minut delší). Dálnice v Německu jsou bezplatné a v Polsku při této cestě nenarazíte na žádnou mýtnou bránu.  

Německý Ueckermünde je téměř stejně daleko jako Štětín. Trasa měří 520 km a při běžném provozu ji lze zvládnout za 5,5 hodiny. Směr je stejný jako při cestě do Štětína. Asi 110 km za Berlínem sjedete z dálnice A11 přes nájezd na Lübeck/Stralsund/Prenzlau/U31 a najedete na dálnici A20. Odtud je to už jen 70 km do cíle. Pokud nebudete chtít kupovat českou dálniční známku, tak během cesty nenarazíte na žádné další poplatky.

Cestujete-li z Ostravy, pak pro vás dovolená u Baltu může být také tou nejbližší. Vyzkoušejte například turistické letovisko Sopoty. Z Ostravy je to přímá cesta pouze přes Polsko a je asi 620 km dlouhá (6 hodin). Většinu trasy pojedete přes polskou dálnici A1, kde můžete jet rychlostí 140 km/h. U města Gdaňsk začnete řešit sjezd na Sopoty. Mýtné budete platit pouze na úseku Rusocin – Nowa Wiés a bude to 29,90 (161 Kč).

Ještě než vyrazíte na cestu, překontrolujte si povinnou výbavu vašeho automobilu a stav pneumatik. Samozřejmostí je reflexní vesta, autolékárnička, výstražný trojúhelník a sada na opravu pneumatik nebo náhradní pneumatika. I když Vídeňská úmluva říká, že vám postačí pouze taková výbava, jež je povinná v ČR, doporučujeme pořídit vše, co si vyžadují všechny průjezdní země. V tomto případě tedy pořiďte ještě kvůli Polsku reflexní vesty pro všechny spolucestující a hasicí přístroj. Před cestou zkontrolujte hloubku dezénu vašich pneumatik. Neměla by být větší než 1,6 mm.  

Kam nejblíže za teplejším mořem?

Pokud ke koupání potřebujete teplé moře ideálně kolem 25 stupňů, pak musíte směřovat na jih. Chorvatské i italské moře, především v srpnu, těchto teplot dosahuje. Z ČR jsou nejblíže přímořská letoviska Terst nebo Rijeka. Oba cíle zvládnete autem pohodlně přes noc, protože z Prahy vám nezaberou více než 9 hodin.

Italský Terst se nachází několik málo kilometrů za slovinskou hranicí. Pojedete přes Rakousko a Slovinsko. Na výběr jsou dvě hlavní trasy. První vede z Prahy na České Budějovice a dále rakouský Linec, Salzburg, Villach. Kolem slovinské Lublaně na 90 km vzdálené hranice s Itálií. Při této cestě ujedete 750 km (8 hodin). Zvolíte-li si cestu přes českou D1 na Brno a dále Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Lublaň, bude to celkem 800 km (8 hodin). Na obě cesty budete potřebovat dálniční známku pro každou průjezdní zemi.

 

Známka 7 dnů

Známka 10 dnů

Známka 30 dnů

Známka 2 měsíce

ČR

 

310 Kč

440 Kč

 

Rakousko

 

9,6 EUR (238 Kč)

 

28,2 EUR (697 Kč)

Slovinsko

15 EUR (371 Kč)

 

30 EUR (742 Kč)

 

Co se týká povinné výbavy vašeho auta, tak stačí pouze to, co běžně s sebou vozíte po naší republice. Pokud dodržíte také naši povolenou hloubku dezénu pneumatiky 1,6 mm, pak nikde na cestě nebudete mít problémy. Rychlostní limit na dálnici je po celou cestu 130 km/h.

Pěknou lokalitou k letní dovolené je také slovinský Koper. Od Terstu je vzdálený asi 20 km a přitom zůstáváte ve Slovinsku. Trasa je v podstatě úplně stejná jako při jízdě do Terstu.

Jestliže máte namířeno do Chorvatska, pak je nejblíže letovisko Rijeka. Trasa je velmi podobná jako při cestě na italský Terst. V případě cesty přes České Budějovice, Linec, Salzburg, Lublaň nastává změna až u města Postojna, kde sjíždíte na Pivku a dále po silnici 6. V Chorvatsku přes město Matulji přímo do Rijeky. Pokud pojedete druhou stranou přes dálnici D1, tak měníte směr u Mariboru a pojedete dále po cestě A4/E59 kolem Záhřebu a Karlovac.

Poplatky, povinná výbava automobilu, hloubka dezénu pneumatik i povolená rychlost na dálnicích je stejná jako při cestě do Terstu. V Chorvatsku se za použití dálnic platí mýtné. Záleží tedy na tom, kudy přesně pojedete. Při cestě přes Záhřeb zaplatíte za úsek od slovinských hranic do Rijeky mýtné za jednu cestu zhruba 118 HRK (388 Kč).

Jak se připravit na cestu?

Ještě před vaším odjezdem bude dobré, když si nastudujete aktuální ceny benzínu a nafty v Evropě. Můžete si tak naplánovat, kde zhruba budete tankovat a ušetřit tak nemalou částku.

Určitě si zařiďte cestovní pojištění a zvažte, zda by nebylo dobré sjednat si také asistenční službu. Vaše dovolená bude jistě klidnější, když budete vědět, že se máte na koho v případě problémů s autem obrátit. Samozřejmostí je ale uvést automobil do 100% kondice ještě před odjezdem na dovolenou.

Pokud cestujete s dětmi, postarejte se o jejich maximální pohodlí v průběhu cesty. Měly by mít u sebe vše, co budou během jízdy potřebovat. Pití, jídlo, hračky, tablet, knihy, deku a cestovní polštářek. S organizací vám pomůže praktický kapsář na přední sedačce. Zvažte také cestu autem k moři přes noc. Zejména pro malé děti to bude výhodnější a praktické. Celou cestu prospí a ráno se s úžasem probudí přímo u moře.

Nezapomeňte na dostatečný odpočinek ještě před cestou. Když budete unavení, raději cestu o několik hodin odložte. Důležité jsou také pravidelné přestávky. Zastavte na alespoň 15 minut, projděte se, napijte a dejte si něco dobrého. Jestli je to jen trochu možné, během noci se s někým v řízení vystřídejte.

Co má být součástí povinné výbavy v roce 2022? Videohub
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close