Entertainment

Mrtvého migranta našli u hranic Polska. „Pili jsme vodu z louží,“ popsali zoufalí prchající


Polská policie nalezla u hranic s Běloruskem tělo mladého Syřana. Příčina jeho smrti zatím nebyla zjištěna, informovala dnes na twitteru policie Podleského vojvodství.

„Včera (v pátek) byla v lese u hranic nedaleko (vesnice) Wólka Terechowska nalezena mrtvola mladého muže syrské národnosti. Vyšetřování provedené na místě nálezu těla neumožnilo jednoznačně určit příčinu smrti,“ uvedla policie. Podle agentury AP se jedná o devátého mrtvého na polsko-běloruských hranicích během současné migrační krize.

V noci na dnešek se pokusila skupina asi 100 lidí překonat hranici z Běloruska do Polska. O pokusu informovali polští vojáci policii kolem 1:00 SEČ, uvedl onet.pl. Na místo vyrazilo několik desítek policistů. Migranti, kteří podle policie poškodili hraniční plot, poté, co spatřili policisty, vojáky a pohraničníky, utekli do lesa na běloruské straně.

Zbil ho běloruský strážník

Stále více migrantů přitom promlouvá s tiskem o podmínkách před hraničním plotem i po cestě k němu, uvedla stanice CNN. S tiskem několikrát promluvil například Syřan Júsif Atalláh (37), do Polska se pokusil dostat třikrát. Nyní se nachází v polském uprchlickém táboře v Bělostoku. Hranice překročil ve čtyřčlenné skupince, ještě předtím jej zbil běloruský strážník, poranil ho hlavně v oblasti obličeje, Atalláhovi zlomil nos.

„Nahnali nás do zakázané oblasti, tam jsme se hranici pokusili přejít poprvé. Jídlo jsme neměli, vodu jsme pili z louží nebo mokřadů. Našel jsem nějaké věci, co tu po sobě nechali jiní migranti, byla mezi nimi kostka cukru. Cucal jsem ji, nemohl jsem moc kousat ani žvýkat,“ vysvětlil.

S reportéry CNN následně promluvila Syřanka, která do běloruského Minsku přiletěla z libanonské metropole Bejrút. Následně se za asistence běloruských vojáků dostala k polským hranicím. „Přestřihli tam plot,“ vylíčila. Žena uvedla, že Poláci je vytlačili zpět do Běloruska. „Prosili jsme běloruské vojáky, aby nás vzali zpátky do Minsku na letiště, abychom se mohli vrátit do Libanonu, ale odmítli nás,“ řekla.

12 dní strávila v lesích u hranic, než se jí podařilo proniknout do Polska, odkud se vydala do Německa. Reportérům sdělila, že si najala „taxi“ za 44 tisíc korun, které ji do její vysněné destinace zavezlo. Do Německa se dostala a v současné době žije v uprchlickém centru ve městě Eisenhüttenstadt. „V lesích jsem spala pod stromem, první dny jsme měli ještě spacáky, ale ty jsme pak ztratili,“ popsala zážitky z polsko-běloruské hranice.

Za cestu si zaplatili

„Nic jsme neměli, vodu jsme pili z louží,“ svěřila se s tím, že se jim podařilo dostat vodu z kaluže do láhve, ale byla tak špinavá, že ji nemohla pít. Proto radši pili přímo ze země, aby nečistotu vody neviděli. Migranti, kteří byli ochotni mluvit s reportéry CNN, uvedli, že si za cestu zaplatili. Někteří až 176 tisíc korun. „Ze Sýrie jsme jeli do Libanonu, odtud do Běloruska. Na turistické vízum jsme letěli s aerolinkami FlyDubai do Minsku,“ popsal Syřan Mohammad Nassár (27).

„Na letišti se k nám chovali jako k turistům, měli jsme hotel. Když jsme  ale přišli k pohraniční vesnici Garodnja, jejich chování se rychle změnilo, zacházeli s námi hrozně,“ řekl o běloruských bezpečnostních složkách. „Nedávali nám žádné jídlo, jen nás postrkovali vpřed, občas nám aspoň dali vodu,“ podotkl Nassár.

Sedmnáctiletá Iráčanka Džíno vylíčila, jak její skupinku běloruští vojáci naložili na korbu nákladního vozu a odvezli je k hranicím. „Někdy se k nám chovají špatně, někdy líp. V mém případě nás dovezli až ke hranici, přestřihli plot a pustili nás,“ sdělila tisku. Mluvčí polských pohraničníků Katarzyna Zdanowiczová ve středu prohlásila, že migranti u obce Kuźnica Bialostocká dostali od Bělorusů teplé jídlo a pití. Podle migrantů to je velmi ojedinělá událost.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close