Entertainment

Milion lidí v lockdownu kvůli čtyřem případům: Panika zasáhla „kolébku“ pandemie Wu-chan

Lockdown se týká wuchanského předměstí Ťiang-sia. Jeho obyvatelé nebudou smět nejméně tři dny vycházet ze svých domovů, úřady zde zároveň nařídily uzavřít některé podniky a pozastavily provoz veřejné dopravy, informoval server Mirror.

Počet nákaz koronavirem a úmrtí lidí po onemocnění covidem zůstává v Číně, kde žije 1,4 miliardy lidí, ve srovnání s většinou ostatních světových zemí velmi nízký. Zatímco ale svět koronavirová opatření postupně uvolňuje a učí se s covidem žít, Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance a přijímá extrémně přísná opatření hned při výskytu prvních několika infekcí.

V pětadvacetimilionové čínské finanční metropoli Šanghaji skončila v červnu dvouměsíční přísná uzávěra, která poznamenala ekonomiku regionu a vyvolala stížnosti u místních obyvatel kvůli problémům s dodávkami potravin a podmínkám v karanténních centrech.

Ve dvanáctimilionovém Wu-chanu byly před dvěma dny při pravidelném testování zjištěny dva případy covidu-19. Další dva případy pak byly odhaleny mezi blízkými kontakty nakažených. Žádný z infikovaných neměl příznaky nemoci.

Wu-chan se stal počátkem roku 2020 prvním místem na světě, kde byl ohlášen výskyt nového koronaviru. Tento týden byly v časopisu Science zveřejněny dvě nové vědecké studie, podle nichž existují přesvědčivé důkazy o tom, že se koronavirus přenesl na lidi na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata.

Čínská vláda tuto verzi již dříve opakovaně zpochybnila a tvrdila, že virus pocházel ze zahraničí, možná z dovezených mořských plodů, či dokonce z americké laboratoře. Bývalý americký prezident Donald Trump zase prohlašoval, že má důkazy o úniku koronaviru z virologické laboratoře sídlící ve Wu-chanu.

V Česku za čtvrtek přibylo 2558 případů nákazy covidem, v nemocnicích je už 1170 lidí.

Čína dnes rozhodla o zachování přísné strategie nulového covidu i v druhé polovině roku 2022. Vedoucí představitelé země se zavázali k dosažení co nejlepších výsledků, informovala agentura Kjódó s odkazem na státní média.

Rozhodnutí o radikální politice přijal Ústřední výbor vládnoucí Komunistické strany Číny na jednání, kterému předsedal prezident Si Ťin-pching. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína účastníci jednání přiznali, že současný hospodářský výkon země se potýká s výraznými problémy a přislíbili stabilizaci zaměstnanosti a spotřebních cen. Výbor se rovněž shodl na nutnosti sledovat mutace viru a podpořit výzkum a vývoj nových vakcín a léků.

Americká společnost Pfizer, která patří k hlavním dodavatelům vakcín proti covidu-19, zvýšila čtvrtletní zisk o 78 procent na 9,9 miliardy USD.

Kompletní online

Podle nových studií byl koronavirus přítomen v tělech živých savců prodávaných na tržišti ve Wu-chanu koncem roku 2019. K přenosu dvou různých variant koronaviru na lidi, kteří na tržišti pracovali a kteří tam nakupovali, došlo při dvou příležitostech v listopadu a v prosinci 2019, konstatovali vědci.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close