Entertainment

Limuzíně s tělem expremiéra se klaněli Japonci, rodina i kolegové. Pohřeb bude jen pro nejbližší

Kolona automobilů převážející tělo zavražděného expremiéra Šinzóa Abeho dorazila dnes do jeho tokijské rezidence. Tam již čekali jeho spolupracovníci z Liberálnědemokratické strany oblečení v černém, aby mu vzdali čest, uvedla agentura AFP. Abe byl postřelen atentátníkem v pátek dopoledne v západojaponské prefektuře Nara během politické kampaně a zraněním podlehl. Pohřeb se uskuteční v úterý.

Atentátník, 41letý bývalý příslušník japonského námořnictva, byl na místě zadržen, ani se nepokoušel utéct. Podle vyšetřovatelů vypověděl, že Abeho považoval za člena jisté organizace, vůči které choval zášť. Policie podle agentury Reuters na tiskové konferenci nechtěla upřesnit, s jakou skupinou útočník expremiéra spojoval, a naznačila, že taková organizace možná vůbec neexistuje. Policie uvedla, že muž použil podomácku vyrobenou zbraň z kovu a ze dřeva a že se k zastřelení politika přiznal.

V pondělí se bude konat noční vigilie a Abeho pohřeb je plánován na úterý. Zúčastní se ho jen nejbližší přátelé, informovala japonská média. Zda se bude konat nějaká veřejná pietní akce, není zatím jasné.

Abeho važdu odsoudili představitelé řady zemí včetně amerického prezidenta Joea Bidena, který se v pátek telefonicky spojil s japonským premiérem Fumiem Kišidou. „Prezident Biden zavolal japonskému premiérovi Kišidovi, aby vyjádřil své rozhořčení, smutek a upřímnou soustrast v souvislosti s tragickou a násilnou smrtí bývalého premiéra Šinzóa Abeho,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close