Entertainment

Lex Ukrajina: Poslanci schválili novelu zákona, co se mění?

Vládní předloha prakticky přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu, který skončí s červnem. Sněmovna ji schválila hlasy 133 ze 163 přítomných poslanců, 18 zákonodárců SPD hlasovalo proti. Nyní dostanou novelu k posouzení senátoři.

Jurečka zdůvodnil pozměňovací návrh prodlužováním konfliktu na Ukrajině, a tedy i pobytem běženců v Česku. Pokud by nebyl přijat, uprchlíci by se dostali po šesti měsících v Česku plně do českého sociálního systému. Pokud by dávku pobíralo 150 000 lidí s dočasnou ochranou, z nichž by byla polovina dětí, měsíční náklady by představovaly celkem 547,5 milionu korun, stojí v podkladech.

Nyní mají běženci nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku pak mohou žádat ještě dalších pět měsíců.

Zákon pro ubytování i ukrajinské třídy

Sněmovna dnes schválila i další úpravy týkající se uprchlíků. Například vládní novelu, podle které školy zřejmě budou moci vytvářet i v příštím školním roce třídy pro uprchlíky z Ukrajiny, pokud pro ně nebudou mít místa v běžných třídách.

O děti a mládež v ukrajinských třídách se budou moci nadále starat pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Budou ale muset vyučovat podle českých vzdělávacích programů. Novela má také ministerstvu umožnit v příštím roce pro uprchlíky opět mimořádně upravit termíny a podmínky pro přijímání do škol a ukončování vzdělávání. Platit by měla do konce srpna 2023.

Dále Sněmovna schválila zvláštní zákon, který usnadňuje a zrychluje budování dočasných staveb pro ubytovávání a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny. Zavádí nový pojem „nezbytná stavba“, která je vždy dočasná, a to nejvýše na tři roky. Stavebníkem bude moci být hlavně stát, jeho příspěvková organizace, obec, kraj, případně jimi zřízená organizace. Zákon má začít platit den po svém vyhlášení ve sbírce.

Sněmovna na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu rozšířila okruh možných stavebníků i o státní podniky nebo státní organizace. Státním podnikem je například Česká pošta či Lesy České republiky, státní organizací je Správa železnic. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tímto návrhem souhlasil.


Vážení čtenáři, pro tuto chvíli přejeme dobrou noc, online přenos bude pokračovat zase ráno.


Boje o Slovjansk: Manželský pár lékařů dál provozuje nemocnici, ruskému postupu navzdory

Operační sál ve sklepě, voda ve kbelících, místo porodů a běžných případů se teď soustředí na vyndávání střepin dělostřeleckých granátů. Taková je situace v nemocnici ve Slovjansku, městě v Doněcké oblasti Ukrajiny, které se snaží dobýt Rusové, píše list The Washington Post. Nemocnici tam vedou dva zkušení lékaři, kteří se tu zamlada poznali – a vzali.


„Ruská armáda je útočištěm pro zloděje, kteří Ukrajincům ukradnou, co vidí. Jeden takový případ zaznamenaly bezpečnostní kamery v Sumské oblasti,“ tweetuje ukrajinská tajná služba SBU. Na záběrech je vidět parta vojáků, kterak rabuje obchod s domácími potřebami, jeví se, že berou spacák, batohy a spoustu tužkových baterií. „Díky našim obráncům už tu nejsou žádní okupanti, ale ‚památka‘ na ně je na videu zachována.“

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close