Entertainment

Koronavirus ONLINE: Epidemie v ČR slábne. 8475 případů za středu

Počty nových případů nákazy koronavirem podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška dál stagnují, v některých regionech až mírně klesají. Zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí. Řekl to dnes poslancům sněmovního zdravotního výboru. Stále je ale podle něj viru v populaci velmi mnoho.

Od konce února se počty nově zachycených případů pohybují v pracovní dny v průměru kolem 9000. Podle Duška mohou být reálné počty nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, dvakrát až třikrát vyšší. „Virus si udržuje v populaci neskutečně vysokou prevalenční nálož. Je velká pravděpodobnost, že potkáte nakaženého i v běžném životě,“ uvedl. V pracovních dnech laboratoře většinou vyhodnotí mezi 20 000 až 25 000 PCR testy.

Vinu na tom, že na rozdíl od předchozích dvou jarních období počty případů dál neklesají, mají podle Duška subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. „Kvůli obrovské nakažlivosti by omikron zatlačil na zdravotní systém víc než delta, kdybychom nebyli proočkováni,“ uvedl. Ochrana před nákazou řádově měsíce po očkování klesá zhruba ke 30 procentům, proti těžkému průběhu u lidí nad 65 let je ale více než 80 procent.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close