Entertainment

Jill Bidenová: První dáma na Slovensku zavítala mezi uprchlíky z Ukrajiny

Po návštěvě centra pro uprchlíky se Bidenová přesunula do jedné z košických základních škol, kde byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. Její program na východním Slovensku zahrnuje také návštěvu největšího slovensko-ukrajinského hraničního přechodu Vyšné Nemecké-Užhorod, a to spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.

Od 24. února, tedy od začátku ruské agrese vůči sousední zemi, překročilo hranice Slovenska z Ukrajiny zhruba 405.000 uprchlíků. Mnoho z nich pokračovalo do jiných evropských zemí. Dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh, udělilo dosud Slovensko více než 74.000 uprchlíků.

Bidenová přiletěla na Slovensko v sobotu odpoledne, kdy také uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky položením květů k jejich památníku v centru Bratislavy. Návštěva Bidenové na Slovensku skončí v pondělí, kdy by se měla sejít také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Před návštěvou Slovenska Bidenová zavítala do Rumunska, tamní vládu a humanitární organizace ocenila za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Cesta Bidenové do obou zemí má podle Bílého domu ukázat silné vztahy USA ke státům východoevropského křídla NATO.


Británie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 1,3 miliardy liber (38 miliard korun). Před dnešním virtuálním summitem zemí skupiny G7 to oznámilo britské ministerstvo financí.

Podle prohlášení úřadu jde o „nejvyšší míru britských vojenských výdajů v jednom konfliktu od válek v Iráku a Afghánistánu“. Peníze na tuto pomoc budou odčerpány z vládních rezerv pro mimořádné události. doplnilo ministerstvo.

Premiér Boris Johnson v úterý Ukrajině slíbil vojenskou pomoc za 300 milionů liber nad rámec dosud poskytnutých 200 milionů liber. Předchozí balík pomoci zahrnoval elektronické vybavení a přístroje nočního vidění. Británie dosud dodala například Ukrajině 5000 protitankových střel, pět protiletadlových raketových systémů s více než 100 střel a 4,5 tuny výbušnin.


Pardubice si dnes připomněly 77. výročí konce 2. světové války v Evropě. Pietní akt byl bez projevení úcty SSSR. Politici mluvili o ruské invazi na Ukrajinu.


„Dnes si připomínáme Den vítězství v Evropě. Ačkoli 2. světová válka skončila roku 1945, útlak ve střední a východní Evropě pokračoval. Nebyla tu žádná ‚osvobození‘, jednu okupaci následovala druhá, části Evropy zůstaly pod vládou komunistických režimů skoro 50 let,“ tweetuje ministerstvo zahraničí Litvy.

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close