Entertainment

Jarní únava: Rozhovor s MUDr. Martinem Zulákem o příčinách a pomoci

Jaké problémy ve své ordinaci nejčastěji řešíte?

Medicína je hezká v tom, že řeší po tisíce let stejné potíže. Jen díky okolnostem se více daří té nebo oné nemoci. Nyní přibývají právě syndromy vyhoření, únavy, úzkostí. Příčin je více, ale výše jsem nastínil, co by mělo být součástí každého léčení. U svých klientů celostně řeším to, co je trápí. Nemůžu říct jakou diagnózu nejčastěji. Psychosomatickou příčinu lze nalézt v každé nemoci.

Začněme jarní únavou – jak se projevuje a proč k ní dochází?

Jarní únava je zajímavá v tom, že přichází v určitý časový úsek a tyto pocity má většina populace. A proč se tak děje? Teorií je mnoho a víme, že určitě souvisí s biorytmy člověka i přírody. V zimě se dostupnost zdrojů pro přežití snižuje, je méně světla, tepla a tím potravy.

Takže přirozeně vše živé odpočívá, jen my lidé ne. Jíme, pijeme a vydáváme energii jako v kterémkoliv jiném ročním období. A proč? Protože si nemůžeme dovolit odpočívat. A zde je základní důvod únavy – nedostatek odpočinku.

Do krasného džbánku naaranžujte větvičky a ozdobte je vajíčky.

Příčinou je tedy naše přílišná výkonnost…

Ano, příčinu vidím v tom, že potlačíme svou potřebu odpočinku, potlačíme svůj pocit únavy. Už v zimě. A na jaře už nemáme sílu. Záchrannou brzdou je pak fyzická únava, která nám nedovolí se úplně vyčerpat. Nebo býváme nemocní, bolí nás hlava a cokoliv dalšího.

Z komplexního pohledu psychoneuroimunologie víme, že spojnicí mysli a těla jsou emoce. A dokonce díky neurovědkyni Candace B. Pert i známe molekuly těchto emocí. Víme, že pokud potlačujeme emoce, tak se to projeví nejen na naší imunitě.

Kdo je ohrožen jarní únavou více a kdo méně?

Ohroženi jsou všichni ti, kteří potlačují své pocity a potřeby. A jak jsme řekli, je to většina společnosti. Zkuste si dát v práci nohy na stůl a zavřít oči. Jsme naučeni neustále podávat výkon. Doba se mění a i některé firmy už dávají prostor pro odpolední šlofík na pracovišti, mají zatemněné a klidné místnosti. Ukázalo se ale, že zaměstnanci neprožijí tento odpočinek tak kvalitně, jako při domácím šlofíku. Je to normální, protože se v práci necítí bezpečně.

MUDr. Martin Zulák dělá medicínu s láskou.

Psycholog Marek Preiss o úzkosti z válečného stavu

Když si dovolíme v pracovní době odpočinek, máme často výčitky svědomí…

Když jako dospělí nic neděláme, jen sedíme nebo ležíme, máme špatný pocit a ten nás donutí jít hned něco dělat. Máme vzorce chování, jako je perfekcionismus, orientace na cíl, mít všechno hned. To nás vyčerpává, cítíme se unaveni. Méně jsou tedy ohroženi únavou lidé, kteří vnímají své potřeby. Pečují o sebe. Jsou spokojeni a vedlejším produktem je i zdraví.

Máte praktické rady, jak se s únavou vypořádat?

Nechtít všechno stihnout, určit si priority. Co cítím, že bych potřeboval? Jak se cítím, když jdu ven běhat? Je to kvůli tomu, že musím, protože mi to řekl doktor, nebo že si myslím, že je to zdravé? A když jsem v půlce své vytyčené trasy a mám pocit, že mi to stačí, tak si dovolit přestat a nedokončit své cíle. Což se mi lehce řekne, ale naprostá většina lidí nemá rozvinuté emoční vnímání. Zaměřujeme se jen logicky, co je a není dobré, analyzujeme, zjišťujeme další a další informace. Je potřeba ale naučit se vnímat i své emoce.

Dopady neustálého výkonu se podepíšou i na těle. Co s tím?

Ano, jsme neustále v napětí, stresu. Tím se nám zhoršuje trávení, hromadí se metabolity, vylučování hůře funguje, regenerace probíhá minimálně. Je proto dobré se hýbat, správně dýchat, naučit se relaxovat, upravit jídelníček, ať nás strava méně zatěžuje. I fyzický stres je stresem.

Petra Svobodová je profesionální rozvodová koučka.

Jak by měl vypadat jídelníček na jaře?

Zkusit omezit až vyloučit živočišné potraviny, cukr, výrobky z bílé mouky, jíst méně průmyslově zpracovaných potravin, bílkovin, více pít čistou neperlivou vodu, vařit si z přirozených surovin, především obiloviny a luštěniny, postupně zařazovat čerstvou zeleninu, především zelenou. V pestré stravě máme dostatek minerálů a vitamínů, na jaře jsou dobré vitamíny skupiny B, vitamín C, železo, hořčík, zinek. Pokud jsme však ve stresu, špatně se vstřebávají.

Řešení není je do sebe sypat, ale naučit se pracovat se svým stresem. Ráno je výhodou jíst teplá jídla, vystavovat se dennímu světlu. Nejíst po 19. hodině, chodit spát do 22. hodiny. Stručně řečeno, těch doporučení je mnoho, ale vyberte si, jak to cítíte.

Co podle vás naopak spíše nefunguje?

Pokud používáme zdravý životní styl jen jako útěk od nepříjemných emocí, tak to nefunguje. Utíkáme od špatného pocitu činnostmi, při kterých se cítíme lépe. A to je i důvod, proč během koronavirových opatření vzrůstala úzkost a deprese. Lidé zůstali sami se svými emocemi. Už od nich nemohli utíkat do práce, do hospod, za přáteli, za sportem…

Můžete to vidět i na kvalitě spánku, nespavost je totiž spojena s potlačenými emocemi, které se vyplavují na povrch. Pokud čím dál více utíkáme od nepříjemných situací a našich emocí, tím více bude, obrazně řečeno, místo, ve kterém žijeme, špinavé.

Prodělali jsme covidovou pandemii, zažíváme válku na Ukrajině. Jak neklesat na mysli a udržet si dobrou náladu i v této době?

Člověk, který bere život, jaký je, neklesá na mysli. Buďte se svými emocemi a nepotlačujte je. Ptejte se. Jak se cítím já? Co pro sebe můžu udělat? Jak se cítí osoba, na které mi záleží? Co pro ni můžu udělat? Kromě otázek i naslouchejte. Rozvíjejte vztahy. Nelpěte na svých názorech. Nedělejte si očekávání, nechtějte všechno ovládat. Naučte se respektovat.

Dvouletá Pavlínka trpí syndromem, který nelze léčit.

Jídlo, které dodá energii – jak zatočit s jarní únavou

Jídlo, které dodá energii – jak zatočit s jarní únavou Videohub
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.