Entertainment

Hon na univerzální vakcínu proti covidu: Vědci řekli, kdy bude látka pro všechny varianty

V polovině 80. let byl Jonathan Heeney student doktorského programu, když mu bylo řečeno, aby odjel do Oregonu vyšetřovat záhadnou novou chorobu, která skupině zajatých gepardů způsobovala náhlou nečekanou smrt. Heeney tvrdí, že šlo o jeho první setkání s koronavirem. „Nakonec jsme zjistili, že se jedná o koronavirus, který skočil z domácích koček na gepardy,“ říká Heeney. „A protože gepardi byli novým hostitelem, způsobilo to hodně úmrtí a zkázy.“

O několik dekád později se z Heeneyho stala hlava DIOSynVaxu, což je biotechnologická společnost sídlící ve Velké Británii. Nedávno obdržela dotace ve výši 42 milionů dolarů (v přepočtu přes miliardu korun) od nadace CEPI Billa a Melindy Gatesových, indické a norské vlády, Světového ekonomického fóra a dalších. Mají před sebou výzvu, která byla pro vědce dlouho nepřekonatelná. Mají vyrobit vakcínu, která by chránila nejen před samotným koronavirem, ale také před jeho mutacemi a variantami. Nic takového se dosud nikomu nepovedlo.

Nejen únava a dušnost. Covid ničí trávení, bolesti břicha přichází i po prodělání, varuje nová studie

Po úspěchu s vyrobením Moderny, jedné z prvních vakcín proti onemocnění covid-19, nyní vědci přicházejí se záměrem vytvořit vakcínu, která by chránila před všemi čtyřmi variantami koronaviru. Heeney je expertem ve svém oboru, poslední léta strávil snahou vyrobit vakcínu, která by chránila proti virovým hemoragickým horečkám Lassa, Ebola a Marburg. „Budeme postupovat podobným způsobem,“ řekl Heeney. „Všechno je o strukturální biologii – o genetických vazbách, o tom, co se ve virech mění a co se naopak nemění.“

Univerzální vakcína

Vědci se shodují, že v případě vyvinutí univerzální vakcíny proti všem variantám covidu-19 by byl představen obrovský pokrok, co se týče lidského zdraví. „Univerzální vakcína by byla ohromnou výhodou,“ řekl Wayne Koff, prezident a generální ředitel Human Vaccines Project. „Očekávám, že tento pokrok bude postupovat správným směrem, i když k dosažení tohoto cíle je třeba vyvinout velké koordinované úsilí.“ Přestože by to byl vrchol výzkumu, teprve čas ukáže, jestli skutečně lze vyrobit univerzální vakcínu. Jiní vědci se naopak domnívají, že by se mělo postupovat mírněji a nestanovovat si tak vysoké cíle.

Postup ale bude pomalejší ve srovnání s výrobou vakcíny v první vlně. „Koronaviry jsou extrémně rozmanité, v několika velkých rodech,“ říká Jeffrey Taubenberger, vedoucí výzkumník v oblasti virové patogeneze a evoluce v Národní instituci zdraví. „Vytvoření široce obranných vakcín, které by zajistily ochrannou účinnost proti všem koronavirům, bude v krátkodobém horizontu velmi obtížné. Vakcína s širokou ochranou proti betakoronaviru je realističtější a praktičtější cíl.“

Britský profesor varuje před dvěma častými příznaky omikronu. Můžete je přehlédnout

Prvním krokem k možné univerzální vakcíně proti koronaviru bude pravděpodobně takzvaná vakcína „odolná vůči variantám“, jejímž cílem je chránit před všemi současnými i budoucími kmeny Sars-CoV-2 a pomoci ukončit nejhorší dopady pandemie. S pokračujícím výskytem problematických variant způsobujících opakované nárůsty počtu případů a hospitalizací, počínaje Alphou ze září 2020 a následně pokračujíc Deltou, Omicronem a nyní BA. 4 a BA. 5, zůstává potřeba takové vakcíny vysoká. „Vakcína odolná vůči variantám by měla zpomalit přenos koronaviru a zastavit přenos je jedinou cestou, jak se přenést přes pandemii,“ řekl Patrick Soon-Shiong, hlava ImmunityBio.

Další výzkumy

Začátkem roku 2021, když vědci v kancelářích Moderny v Cambridgi začali zjišťovat, jak by se Sars-CoV-2 mohl nadále vyvíjet, začali zkoumat také další čtyři koronaviry, o kterých je známo, že jsou u lidí endemické. Jedná se o OC43, HKU1, 229E a NL63, kdy se většina z nás s nimi nevědomky někdy v životě setkala. Jsou zodpovědné za přibližně 30 % běžných nachlazení u dospělých, a přestože se tyto viry ani zdaleka neblíží úmrtnosti Sars-CoV-2, mohou u zranitelných osob stále vést k infekcím dolních cest dýchacích a zápalu plic.

Pro Andreu Carfiovou, vedoucí vědeckou pracovnici Moderny, se zdálo být přirozené vyvinout vakcínu, která by mohla pomoci chránit starší osoby a osoby s oslabenou imunitou před těmito viry tím, že se identifikují společné rysy v jejich proteinových sekvencích. „Všimli jsme si, že tyto sezónní respirační viry způsobují významnou míru hospitalizace a úmrtnosti, zejména u starších osob,“ řekla Carfiová. „Chceme zranitelné osoby chránit před hospitalizací.“

Ke čtvrté dávce má přesvědčit kampaň za 50 milionů. Válek vyloučil drakonická opatření a zavření Česka

Mimořádný průlom ve zdravotnictví

Velkou otázkou pro všechny vývojáře univerzální vakcíny proti koronaviru je, zda mohou uspět tam, kde vakcíny proti panchřipce selhaly, upozorňuje BBC. Pokrok ve výzkumu univerzálních vakcín proti chřipce byl navzdory desetiletí trvajícím úsilí minimální. Existuje však naděje, že u koronavirů může být výzva o něco méně složitá, protože obecně nejsou tak náchylné k mutaci.

Vědci doufají, že první univerzální vakcíny by mohly být dostupné v roce 2024. Mnoho lidí by to považovalo za jeden z nejvýznamnějších průlomů v moderní zdravotnické péči.

Kevin Saunders, ředitel výzkumu v Duke Human Vaccine Institute v Severní Karolíně, řekl: „Kdyby se podařilo vyrobit univerzální vakcínu, bylo by to průlomové, protože by se tyto vakcíny daly užívat po celém světě. Koronavirus způsobil několik smrtících vln a vypadá to, že se objeví další vlna. Mít očkování, které zajistí přežití, by bylo fantastickým výsledkem pro celý svět.“

Sociální sítě Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty skupiny Children’s Health Defense vedené potomkem politické dynastie Kennedyů. Deník The New York Times (NYT) organizaci Roberta F. Kennedyho mladšího označil za jednu z nejsilnějších skupin odpůrců očkování ve Spojených státech. Společnost Meta, která uvedené platformy provozuje, zásah proti ní zdůvodnila opakovaným porušováním pravidel kolem dezinformací o pandemii covidu-19.

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

Nemocnice Kyjov dnes zahájila očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Nahlášeno má 60 lidí. Jiné nemocnice zřizované krajem už čtvrtou dávkou očkují, například v Břeclavi ji dostalo přes 560 lidí a ve Znojmě přes 300 zájemců.

Kyjov spustil registraci na čtvrtou dávku v pondělí, očkovací den má ale v pátek od 7:15 do 15:30, čili dnes je první. „Zájem byl spíš malý, ale postupně má vzrůstající tendenci,“ uvedla vedoucí očkovacího centra Alena Smetková. Nemocnice očkuje výhradně vakcínou společnosti Pfizer.

Zobrazit celý online
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.