Entertainment

Fiala v Blesku: Proč s energiemi pomůžeme samoživitelkám i miliardářům? A přiznal omyl

Česká republika se chce zbavit energetické závislosti na Rusku, zároveň se ale bojí uzavření ruských plynových kohoutků. „Než Česko nahradí plyn, musí vyřešit, jestli ho bude dostatek na zimu,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) v  pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. V opačném případě by to podle něj Češi odnesli víc než Rusko. Dále řekl, proč má na energetický tarif nárok samoživitelka i miliardář a proč studenti nad 18 let nedostanou od státu příspěvek. 

Co by se stalo, kdyby došlo na krizový scénář a Česko by nedostalo další plyn? „Jednáme s Evropskou komisí a dalšími zeměmi, aby existovala ne proklamovaná, ale skutečná solidarita,“ sdělil Fiala. Bez EU bychom podle něj hledání alternativních cest nezvládli. Mimo jiné se ČR nachází ve vnitrozemí a  nemá moře pro umístění LNG terminálů. „Jednal jsem o tom s chorvatským premiérem,“ uvedl Fiala.

Spolu s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN) projednávají energetický tarif, jednorázovou plošnou slevu od 11 do 15 tisíc korun pro domácnosti i firmy. Týkat se má samoživitelek i miliardářů, důvodem je prý jednoduchost. „Je to daň za to, že je tarif pro všechny. Tentokrát nemusí nikdo o nic žádat,“ argumentoval. Tarif by měli obyvatelé pocítit už během podzimní topné sezony. „Do konce července to projde vládou a splníme to, co jsme lidem oznámili. Na  podzim to už uvidí na zálohách, které platí, a na cenách energií,“ doplnil premiér.

Co když se lidé bez nároku na podporu dostanou do horší situace než ti, kteří dávky pobírají? Fiala radí zajít na úřad práce. „Lidé s nárokem na příspěvek často spadají do střední třídy a o dávky si nežádají,“ řekl. Pomoc Česka označil jako masivní, přičemž podle něj není dobré, že se do problémů dostává právě střední třída. Domnívá se, že žadatelé mohou do nákladů na bydlení započítat i splátky hypoték. Následně přiznal, že se může mýlit.

V pořadu se dále probírala problematika studujících dětí nad 18 let, které třeba nedostávají alimenty, zároveň ale nemají nárok na pětitisícový příspěvek od státu. „Všechno má nějakou hranici, do této debaty jít nechci,“ řekl. U dospělých dětí, které studují, vidí větší šanci, že si vydělají na brigádách a přispějí k finanční situaci rodiny.
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close