Entertainment

Drama v krytu v Mariupolu: Anye (11) šrapnel rozřízl tepnu, maminka (32) se stará o zraněné děti

Jídla je v podzemí minimum, vyděšené rodiny se dostanou k vodě jen několikrát do týdne, kdy ji chodí čerpat z mělké špinavé studny. Hlasité exploze už místní děti ani neděsí, ty jen čekají, co bude dál, řekla pro server The Guardian Valentyna. Té se spolu s rodinou podařilo před několika dny utéct do Lvova potom, co ji zachránil minibus na cestě z města.

Valentyna měla ve sklepě na starost péči o nemocné a raněné. Nejhůře na tom byla 11letá Anya, kterou podobně jako další děti zasáhl šrapnel. Rozřízl jí stehenní tepnu a způsobil až katastrofické krvácení. Před jistou smrtí ji zachránilo škrtidlo a pytlíček s práškem na srážení krve. Holčičky 16letý bratr Valerij má zlomená žebra, utrpěl několik řezných ran a tělo má poseté tmavými modřinami. Elena (13) má velkou řeznou ránu na stehně, devítiletému Vladislavovi šrapnel zasáhl rameno a poškodil sval.

Kromě raněných se Valentyna starala i o 2,5leté batole s mozkovou obrnou. K ruce měla prášky na bolest a mastičky, musela si ale vystačit jen s minimálními zásobami. Popáleniny léčila přikládáním aloe very, kterou stihla vzít na cestě do krytu. Děti s rodiči a sousedy tráví dny na špinavých matracích, vlhký sklep osvětluje jen hořící kousek vaty namočený v oleji a pásek s LED světýlky poháněnými baterií do auta.

Šance na záchranu jsou minimální

Valentyna se dostala do relativního bezpečí až potom, co pro ni a pro její tři děti přijel záchranný minibus. Žena s sebou chtěla vzít i zraněné, o které pečovala, vozidlo bylo ale už tak přeplněné a řidič na palubu nikoho dalšího nepustil. Až později Valentyna zjistila, že její odvoz zařídil příbuzný, který se před bombardováním skrýval o kousek dál.

„Mariupol už neexistuje,“ řekla Valentyna. Během bombardování metropole zemřelo podle odhadů minimálně pět tisíc lidí, z toho 210 dětí. Obytné bloky byly srovnány se zemí a na západ uteklo 290 tisíc místních obyvatel, minimálně 170 tisíc jich ale dál setrvává ve městě.

Mašarenkovová se nyní bojí, že zraněné děti bez její pomoci dlouho nepřežijí. Kontaktovala záchrannou organizaci, ta si ale za cílené mise účtuje 30 tisíc euro (necelých 245 tisíc korun), které žena nemá jak zaplatit. Veškeré své naděje proto vložila do dokumentaristky Iryny Prudkovové (50), jež vede a organizuje skupinu dobrovolníků. Ani Iryna ale neslibuje úspěšný výsledek záchranných misí. „Požádali jsme naše dobrovolníky, aby je vyzvedli, ale k tomu sklepu se nemohli ani přiblížit kvůli všem těm bojům,“ řekla novinářům Prudkovová.

Valentyna se nyní ve Lvově snaží zvyknout na novou rutinu. Její manžel Denis mezitím válčí v Doněcku. Nejvíce se strachuje o svou osmiletou dceru Evelyn, na které se válka nezvratně podepsala. „Je neustále vyděšená a pláče a křičí, že na nás letadla svrhnou bomby,“ popisovala Valentyna. „Uklidňuji ji, říkám jí, že je tu v bezpečí, že tu žádná letadla nelétají. Ale jen tak to nepřejde.“
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close