Entertainment

Den Vítězství na Rudém náměstí ŽIVĚ: Přehlídka s okupanty z Ukrajiny. Vyhlásí Putin válku?

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v Moskvě zahájil vojenskou přehlídku u příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa. Prezident Vladimir Putin přednesl ostře sledovaný projev, obvinil Západ, že chystal invazi do Ruska. Údajně kvůli počasí Rusové zrušili leteckou část přehlídky. Mezi jednotkami, které pochodovaly na Rudém náměstí, byli i vojáci, kteří byli nasazení v Mariupolu. Blesk Zprávy vám přináší přímý přenos z Rudého náměstí.

Pochodování zahájili vojáci 150. divize motostřelců s jednou vlajkou Ruské federace a druhou rudou, se srpem a kladivem a Řádem Kutuzova. Divize se proslavila při dobývání Berlína. Ministr Šojgu v kabrioletu Aurus objel přítomné šiky, načež začal hovořit prezident Putin.

Po projevu začali pochodovat seřazení vojáci z nejrůznějších jednotek i učitelů a kadetů vojenských akademií. Při nástupu kadetek logistiky, budoucích vojenských psycholožek či tlumočnic v bílých sukních vojenská hudba plynule přešla na slavnou melodii Kaťuša.


Den vítězství má poněkud hořkou pachuť pro veterána duhé světové války Ivana Lysuna (97) z ukrajinské obce Zoločiv v Charkovské oblasti. Rusové mu při ostřelování zcela zničili dům. Jeho příběh přineslo ukrajinské ministerstvo zahraničí.


V Moskvě pokračuje pieta k 77. výročí konce druhé světové války, prezident Putin položil věnec na Hrob Neznámého vojína.


Rusko bylo vyloučeno z Mezinárodní plynárenské unie, oznámil Interfax.

Zobrazit celý online

Údajně kvůli počasí se ruší letecká přehlídka. Ze záběrů se obloha lehce zatažená. Přitom na generálkách byly k vidění stíhačky Mig-29 a 31, letící ve formaci do písmene Z. 

Také se nad Moskvou při generálce ukázal nadzvukový strategický bombardér Tu-160 – schopný nosit rakety s atomovými hlavicemi – a též „letadlo soudného dne“ Iljušin Il-78 – do něj by se uchýlilo ruské vedení v případě jaderné války. Na přehlídce nebylo od roku 2010.

Po pěšácích přijela první technika. Vedl ji osamělý tank T-34, hlavní sovětská síla 2. světové války. Následujovaly obrněné vozy a bojová vozildla pěchoty BMP na pásech.

Mezi tanky byla i moderní T-14 Almata, který se nedostal do masové výroby. Děla Msta na podvozcích tanků T-80. Následovalo pár raketových odpalovacích systémů. Mj. byla zastoupena protiletadlová obrana S-400 Triumf.

V pásových transportérech se předváděli mladí výsadkáři, kteří se v Rusku těší speciálnímu obdivu. Na Ukrajině se ale příliš nevyznamenali. Nechybělo zastoupení atomových zbraní, o nichž se Vladimir Putin i jeho lidé rádi zmiňují. Na osmikolovém podvozku přijela mezikontinentální raketa RS-24 Jars. Po technice napochodovali zase vojáci – hudba. A dali se do zpěvu. 

Pak se Putin zvedl ze svého místa a přidal se k ministru Šojguovi, sešli pozdravit vybrané představitele jednotek. Chvíli po desáté hodině vojáci následovaní Putinem a veliteli položili věnec k památníku neznámého vojína. Vojenská hudba zahrála hymnu. Následně Putin položil květiny na památnících sovětských měst-hrdinů – Leningradu, Stalingradu, Sevastopolu, Kyjeva, Oděsy… 

Moskva a další ruská města si každoročně vítězství nad nacismem připomínají velkolepými vojenskými přehlídkami. Letos nebyli do Moskvy pozváni žádní západní představitelé a také vojenské techniky a vojáků bylo méně než v loňském roce.

 
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close